Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Denní zákryt Venuše

Uznání a copyright: Peter Heinzen

Něco se muselo stát. Před dvěma dny to vypadalo, že se dvě ze tří nebeských těles, která jsou snadno viditelná ve dne, srazí. Ovšem ve skutečnosti pouze pozemský Měsíc přešel před velmi vzdálenou planetou Venuší. Tento zákryt byl zaznamenán ze Švýcarska v době před západem slunce. Pár okamžiků po tomto snímku Měsíc, který je vidět na snímku nahoře jako srpek vpravo, zakryl Venuši, která je vidět v dorůstající fázi dole vlevo. Mraky, které ohrožovaly celou událost skrýt, jsou vidět daleko vlevo. Asi o 90 minut později se Venuše znovu objevila od jasného srpku vpravo.

Štítky: Měsíc, Venuše, Zatmění


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »