Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eris: Hmotnější než Pluto

Uznání a copyright: Thierry Lombry

Ve sluneční soustavě byl za Plutem zjištěn objekt hmotnější než samotné Pluto. Trpasličí planeta Eris nyní obíhá Slunce ve asi ve dvojnásobné vzdálenosti jako Pluto a byla u ní změřena hmotnost o 27 procent větší než Pluto. Hmotnost byla vypočítána po změření oběžné doby měsíce Dysnomia. Snímky z pozemského Keckova dalekohledu v kombinaci s existujícími snímky z Hubblova kosmického dalekohledu ukazují, že Dysnomia má zhruba kruhovou dráhu a oběh trvá asi 16 dní. Infračervené snímky 2003 UB313 Eris už dříve ukazovaly, že Eris je větší než Pluto. Rovina oběžné dráhy Eris je daleko od oběžné roviny planet sluneční soustavy. Vědecký malíř nahoře nakreslil svou představu, jak Eris a Dysnomia obíhají naše vzdálené Slunce. V současné době se k Eris neplánuje žádný vesmírný let, i když kosmická sonda New Horizons k Plutu nedávno proletěla kolem Jupiteru.

Štítky: Pluto, Eris, Dwarfplanet


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Denný tranzit ISS

Prelet ISS popred Mesiac.

Další informace »