Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eris: Hmotnější než Pluto

Uznání a copyright: Thierry Lombry

Ve sluneční soustavě byl za Plutem zjištěn objekt hmotnější než samotné Pluto. Trpasličí planeta Eris nyní obíhá Slunce ve asi ve dvojnásobné vzdálenosti jako Pluto a byla u ní změřena hmotnost o 27 procent větší než Pluto. Hmotnost byla vypočítána po změření oběžné doby měsíce Dysnomia. Snímky z pozemského Keckova dalekohledu v kombinaci s existujícími snímky z Hubblova kosmického dalekohledu ukazují, že Dysnomia má zhruba kruhovou dráhu a oběh trvá asi 16 dní. Infračervené snímky 2003 UB313 Eris už dříve ukazovaly, že Eris je větší než Pluto. Rovina oběžné dráhy Eris je daleko od oběžné roviny planet sluneční soustavy. Vědecký malíř nahoře nakreslil svou představu, jak Eris a Dysnomia obíhají naše vzdálené Slunce. V současné době se k Eris neplánuje žádný vesmírný let, i když kosmická sonda New Horizons k Plutu nedávno proletěla kolem Jupiteru.

Štítky: Pluto, Eris, Dwarfplanet


33. vesmírný týden 2020

33. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Večerní obloha ukrývá tři komety v Pastýři. Pokračuje viditelnost skvrn na povrchu Slunce. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Uplynulý týden přinesl úspěchy SpaceX – přistání Crew Dragonu, letový test Starship SN5 a start 9. várky Starlink. Očekáváme start malé rakety Electron a velké evropské Ariane 5. Před 30 lety začala Venuši studovat sonda Magellan, která pořídila podrobnou radarovou mapu povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy za svitu Měsíce v poslední čtvrti..

Další informace »