Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eris: Hmotnější než Pluto

Uznání a copyright: Thierry Lombry

Ve sluneční soustavě byl za Plutem zjištěn objekt hmotnější než samotné Pluto. Trpasličí planeta Eris nyní obíhá Slunce ve asi ve dvojnásobné vzdálenosti jako Pluto a byla u ní změřena hmotnost o 27 procent větší než Pluto. Hmotnost byla vypočítána po změření oběžné doby měsíce Dysnomia. Snímky z pozemského Keckova dalekohledu v kombinaci s existujícími snímky z Hubblova kosmického dalekohledu ukazují, že Dysnomia má zhruba kruhovou dráhu a oběh trvá asi 16 dní. Infračervené snímky 2003 UB313 Eris už dříve ukazovaly, že Eris je větší než Pluto. Rovina oběžné dráhy Eris je daleko od oběžné roviny planet sluneční soustavy. Vědecký malíř nahoře nakreslil svou představu, jak Eris a Dysnomia obíhají naše vzdálené Slunce. V současné době se k Eris neplánuje žádný vesmírný let, i když kosmická sonda New Horizons k Plutu nedávno proletěla kolem Jupiteru.

Štítky: Pluto, Eris, Dwarfplanet


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »