Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eris: Hmotnější než Pluto

Uznání a copyright: Thierry Lombry

Ve sluneční soustavě byl za Plutem zjištěn objekt hmotnější než samotné Pluto. Trpasličí planeta Eris nyní obíhá Slunce ve asi ve dvojnásobné vzdálenosti jako Pluto a byla u ní změřena hmotnost o 27 procent větší než Pluto. Hmotnost byla vypočítána po změření oběžné doby měsíce Dysnomia. Snímky z pozemského Keckova dalekohledu v kombinaci s existujícími snímky z Hubblova kosmického dalekohledu ukazují, že Dysnomia má zhruba kruhovou dráhu a oběh trvá asi 16 dní. Infračervené snímky 2003 UB313 Eris už dříve ukazovaly, že Eris je větší než Pluto. Rovina oběžné dráhy Eris je daleko od oběžné roviny planet sluneční soustavy. Vědecký malíř nahoře nakreslil svou představu, jak Eris a Dysnomia obíhají naše vzdálené Slunce. V současné době se k Eris neplánuje žádný vesmírný let, i když kosmická sonda New Horizons k Plutu nedávno proletěla kolem Jupiteru.

Štítky: Pluto, Eris, Dwarfplanet


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »