Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter, Vesta a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Na nádherné obloze nad Stagecoach, Colorado, USA se nad jižním obzorem v časných ranních hodinách spolu s hvězdami a mračny kosmického prachu Mléčné dráhy vznáší plynový obr Jupiter. Jupiter je na snímku ze čtvrtku je nejjasnějším objektem blízko středu. Jupiter, spolu s nádhernou Mléčnou dráhou, lze sotva přehlédnout, ale pečlivá prohlídka pohledu také ukazuje planetku Vesta z hlavního pásu planetek (asteroidů). Vesta je ze všech asteroidů nejjasnější a nyní je dostatečně jasná, aby ji bylo možné vidět i pouhým okem z míst s tmavou, jasnou oblohou. Vesta (stejně jako Jupiter) je poměrně jasná, protože je blízko opozice, tedy na opačné straně než je na pozemské obloze Slunce a tudíž nejblíže oběžné dráze Země. Tato opozice nabízí pro Vestu nejlepší podívanou za mnoho let. Rok 2007 se také shoduje s 200. výročím objevu asteroidů. NASA plánuje koncem příštího měsíce vypustit sondu Dawn (Úsvit) k výzkumu Vesty (a Ceresu) a hlavního pásu asteroidů.

Štítky: Mléčná dráha, Jupiter, Asteroid, Vesta, Opposition


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022 E3 ZTF přes teleskop.

Další informace »