Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Film měsíců s Jupiterem

Uznání a copyright: Mike Salway

Toto políčko ze skvělého filmu Jupitera a jeho měsíců zachyceného minulý čtvrtek z centrálního pobřeží Nového jižního Walesu v Austrálii má jih nahoře. Uvidíte, jak kolem plynového obra, který vládne sluneční soustavě plachtí tři Jupiterovy měsíce a dvě rudé skvrny. Na počátečním políčku nahoře je největší měsíc ve sluneční soustavě Ganymed od okraje planety vpravo dole, zatímco Europa je vidět také vpravo dole proti vrcholkům mraků Jupiteru. Jupiterova nová rudá skvrna "junior" je hned nad širokým bílým pásem na jižní (horní) polokouli. Jak planeta a měsíce rotují (zprava doleva), tak na posledních políčcích rudá skvrna "junior" mizí za Jupiterovým levým okrajem, zatímco se zprava do pohledu dostává samotná Velká rudá skvrna. A konečně do pohledu zprava vstupuje Jupiterův vulkanický měsíc Io. Když kliknete na obrázek, tak se můžete podívat na animovaný gif o velikosti 2 megabyte.

Štítky: Io, Jupiter, Velká rudá skvrna, Europa, Ganymed, Red spot junior


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »