Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a Saturn

Uznání a copyright: Jens Hackmann

Jen pár dnů poté, co se Měsíc dělil o večerní západní oblohu s s Venuší se 22. května posunul na Saturn - ve skutečnosti při pozorování na obloze v Evropě, severní Americe a západní Azii prošel před planetou s prstenci. Jelikož se Měsíc a jasné planety se po obloze pohybují poblíž roviny ekliptiky, tak jsou takové zákryty celkem běžné, ale dramatické jsou zvláště při pozorování dalekohledem. Například tento ostrý snímek Saturnu byl pořízen při vynořování zpoza Měsíce, což mohlo dávat iluzi, že se nachází hned za jasným okrajem Měsíce. Měsíc je pochopitelně pouze zhruba 400 tisíc kilometrů daleko, zatímco Saturn je ve vzdálenosti 1,4 miliardy kilometrů. Tento snímek je jedinou expozicí s upraveným rozdílem jasnosti mezi Saturnem a lunárním povrchem s krátery pořízený digitální kamerou a 20 palcovým (50cm) dalekohledem Weikersheimovy observatoře v jižním Německu.

Štítky: Měsíc, Saturn, Zákryt


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »