Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a Saturn

Uznání a copyright: Jens Hackmann

Jen pár dnů poté, co se Měsíc dělil o večerní západní oblohu s s Venuší se 22. května posunul na Saturn - ve skutečnosti při pozorování na obloze v Evropě, severní Americe a západní Azii prošel před planetou s prstenci. Jelikož se Měsíc a jasné planety se po obloze pohybují poblíž roviny ekliptiky, tak jsou takové zákryty celkem běžné, ale dramatické jsou zvláště při pozorování dalekohledem. Například tento ostrý snímek Saturnu byl pořízen při vynořování zpoza Měsíce, což mohlo dávat iluzi, že se nachází hned za jasným okrajem Měsíce. Měsíc je pochopitelně pouze zhruba 400 tisíc kilometrů daleko, zatímco Saturn je ve vzdálenosti 1,4 miliardy kilometrů. Tento snímek je jedinou expozicí s upraveným rozdílem jasnosti mezi Saturnem a lunárním povrchem s krátery pořízený digitální kamerou a 20 palcovým (50cm) dalekohledem Weikersheimovy observatoře v jižním Německu.

Štítky: Měsíc, Saturn, Zákryt


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »