Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a Saturn

Uznání a copyright: Jens Hackmann

Jen pár dnů poté, co se Měsíc dělil o večerní západní oblohu s s Venuší se 22. května posunul na Saturn - ve skutečnosti při pozorování na obloze v Evropě, severní Americe a západní Azii prošel před planetou s prstenci. Jelikož se Měsíc a jasné planety se po obloze pohybují poblíž roviny ekliptiky, tak jsou takové zákryty celkem běžné, ale dramatické jsou zvláště při pozorování dalekohledem. Například tento ostrý snímek Saturnu byl pořízen při vynořování zpoza Měsíce, což mohlo dávat iluzi, že se nachází hned za jasným okrajem Měsíce. Měsíc je pochopitelně pouze zhruba 400 tisíc kilometrů daleko, zatímco Saturn je ve vzdálenosti 1,4 miliardy kilometrů. Tento snímek je jedinou expozicí s upraveným rozdílem jasnosti mezi Saturnem a lunárním povrchem s krátery pořízený digitální kamerou a 20 palcovým (50cm) dalekohledem Weikersheimovy observatoře v jižním Německu.

Štítky: Měsíc, Saturn, Zákryt


32. vesmírný týden 2026

32. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2026. Měsíc bude vidět nad ránem spolu s většinou planet a bude v poslední čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko. Ráno uvidíme Merkur, Mars, Saturn, Uran i Neptun. Aktivita Slunce je spíše nízká, ale může se občas zvýšit. Na obloze létá dost meteorů, většina budou postupně Perseidy. Starship stále pluje, Falcon 9 uskutečnil již 90 startů v roce 2026. Na ISS se chystá výstup do volného kosmu. Startovat má japonská raketa H-3. Před 100 lety se narodil český astronom Vladimír Vanýsek. Před 50 lety začala mise Vikingu 2 u Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Obálky kolem kataklysmatické hvězdy Z Cam, první SR/ČR kolektivní astrofotografie

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2026 obdržel snímek Karla Kolomazníka s kolektivem „Obálky kolem kataklyzmatické hvězdy Z Cam“ Vítězná fotografie červnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je v rámci dosavadní soutěže poněkud netradiční. I když jsme již měli snímky s více

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

10pTempel2

zpracované kometární i hvězdné provedení

Další informace »