Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a Saturn

Uznání a copyright: Jens Hackmann

Jen pár dnů poté, co se Měsíc dělil o večerní západní oblohu s s Venuší se 22. května posunul na Saturn - ve skutečnosti při pozorování na obloze v Evropě, severní Americe a západní Azii prošel před planetou s prstenci. Jelikož se Měsíc a jasné planety se po obloze pohybují poblíž roviny ekliptiky, tak jsou takové zákryty celkem běžné, ale dramatické jsou zvláště při pozorování dalekohledem. Například tento ostrý snímek Saturnu byl pořízen při vynořování zpoza Měsíce, což mohlo dávat iluzi, že se nachází hned za jasným okrajem Měsíce. Měsíc je pochopitelně pouze zhruba 400 tisíc kilometrů daleko, zatímco Saturn je ve vzdálenosti 1,4 miliardy kilometrů. Tento snímek je jedinou expozicí s upraveným rozdílem jasnosti mezi Saturnem a lunárním povrchem s krátery pořízený digitální kamerou a 20 palcovým (50cm) dalekohledem Weikersheimovy observatoře v jižním Německu.

Štítky: Měsíc, Saturn, Zákryt


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »