Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a Saturn

Uznání a copyright: Jens Hackmann

Jen pár dnů poté, co se Měsíc dělil o večerní západní oblohu s s Venuší se 22. května posunul na Saturn - ve skutečnosti při pozorování na obloze v Evropě, severní Americe a západní Azii prošel před planetou s prstenci. Jelikož se Měsíc a jasné planety se po obloze pohybují poblíž roviny ekliptiky, tak jsou takové zákryty celkem běžné, ale dramatické jsou zvláště při pozorování dalekohledem. Například tento ostrý snímek Saturnu byl pořízen při vynořování zpoza Měsíce, což mohlo dávat iluzi, že se nachází hned za jasným okrajem Měsíce. Měsíc je pochopitelně pouze zhruba 400 tisíc kilometrů daleko, zatímco Saturn je ve vzdálenosti 1,4 miliardy kilometrů. Tento snímek je jedinou expozicí s upraveným rozdílem jasnosti mezi Saturnem a lunárním povrchem s krátery pořízený digitální kamerou a 20 palcovým (50cm) dalekohledem Weikersheimovy observatoře v jižním Německu.

Štítky: Měsíc, Saturn, Zákryt


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »