Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše u Měsíce

Uznání a copyright: Jay Ouellet

Minulý týden kolem sebe prošly dva nejjasnější objekty noční oblohy. V noci 19. května byly ve stejné části oblohy vidět pozemský Měsíc a planeta Venuše, při největším přiblížení byly ode sebe méně jak jeden stupeň. Tuto konjunkci zachycuje snímek nahoře z Quebec City, Quebec, Kanada. Venuše je na fotografii nahoře vidět vlevo dole. Paprsky, které se zdají z Venuše vyzařovat, jsou difrakční paprsky samotné kamery. Snímek je tak jasný, že lze rozlišit krátery na Měsíci. Skutečná vzdálenost mezi oběma nebeskými tělesy ale nebyla malá, zdánlivá konjunkce byla ve skutečnosti pouhou iluzí perspektivy. Ačkoliv pozemský Měsíc kolem Venuše prochází každý měsíc, tak takový blízký průchod viditelný na večerní obloze je vzácnější.

Štítky: Měsíc, Venuše, Konjunkce


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a planety

Měsíc a planety

Další informace »