Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše u Měsíce

Uznání a copyright: Jay Ouellet

Minulý týden kolem sebe prošly dva nejjasnější objekty noční oblohy. V noci 19. května byly ve stejné části oblohy vidět pozemský Měsíc a planeta Venuše, při největším přiblížení byly ode sebe méně jak jeden stupeň. Tuto konjunkci zachycuje snímek nahoře z Quebec City, Quebec, Kanada. Venuše je na fotografii nahoře vidět vlevo dole. Paprsky, které se zdají z Venuše vyzařovat, jsou difrakční paprsky samotné kamery. Snímek je tak jasný, že lze rozlišit krátery na Měsíci. Skutečná vzdálenost mezi oběma nebeskými tělesy ale nebyla malá, zdánlivá konjunkce byla ve skutečnosti pouhou iluzí perspektivy. Ačkoliv pozemský Měsíc kolem Venuše prochází každý měsíc, tak takový blízký průchod viditelný na večerní obloze je vzácnější.

Štítky: Měsíc, Venuše, Konjunkce


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022 E3 ZTF přes teleskop.

Další informace »