Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oranžové bublající Slunce

Uznání: Bruno Sánchez-Andrade Nuño et al. (IAG & MPS, Germany)

Povrch Slunce se stále mění. Klikněte na šipku ve středu a podívejte se, jak se sluneční povrch během jediné hodiny mění. Sluneční fotosféra má tisíce hrbolů zvaných granule a obvykle několik tmavých proláklin zvaných sluneční skvrny. Filmovou smyčku nahoře zaměřenou na sluneční skvrnu 875 pořídil v minulém roce vakuový věžový dalekohled na Kanárských ostrovech ve Španělsku s využitím adaptivní optiky, který rozlišuje podrobnosti pod 500 kilometrů. Každá z početných granulí má velikost zemského světadílu, ale má mnohem kratší život. Granule v průběhu hodiny pomalu mění svůj tvar a může dokonce úplně zmizet. V jasných středech granulí vystupuje horký plynný vodík a u tmavých okrajů granule zase padá zpět na Slunce. Film nahoře a další podobné filmy umožňují slunečním vědcům studovat, jak se granule a sluneční skvrny vyvíjejí a jak oblasti magnetických slunečních skvrn vytvářejí silná sluneční vzplanutí.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrna, Granules


33. vesmírný týden 2020

33. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Večerní obloha ukrývá tři komety v Pastýři. Pokračuje viditelnost skvrn na povrchu Slunce. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Uplynulý týden přinesl úspěchy SpaceX – přistání Crew Dragonu, letový test Starship SN5 a start 9. várky Starlink. Očekáváme start malé rakety Electron a velké evropské Ariane 5. Před 30 lety začala Venuši studovat sonda Magellan, která pořídila podrobnou radarovou mapu povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

perzeida

perzeida

Další informace »