Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oranžové bublající Slunce

Uznání: Bruno Sánchez-Andrade Nuño et al. (IAG & MPS, Germany)

Povrch Slunce se stále mění. Klikněte na šipku ve středu a podívejte se, jak se sluneční povrch během jediné hodiny mění. Sluneční fotosféra má tisíce hrbolů zvaných granule a obvykle několik tmavých proláklin zvaných sluneční skvrny. Filmovou smyčku nahoře zaměřenou na sluneční skvrnu 875 pořídil v minulém roce vakuový věžový dalekohled na Kanárských ostrovech ve Španělsku s využitím adaptivní optiky, který rozlišuje podrobnosti pod 500 kilometrů. Každá z početných granulí má velikost zemského světadílu, ale má mnohem kratší život. Granule v průběhu hodiny pomalu mění svůj tvar a může dokonce úplně zmizet. V jasných středech granulí vystupuje horký plynný vodík a u tmavých okrajů granule zase padá zpět na Slunce. Film nahoře a další podobné filmy umožňují slunečním vědcům studovat, jak se granule a sluneční skvrny vyvíjejí a jak oblasti magnetických slunečních skvrn vytvářejí silná sluneční vzplanutí.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrna, Granules


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »