Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oranžové bublající Slunce

Uznání: Bruno Sánchez-Andrade Nuño et al. (IAG & MPS, Germany)

Povrch Slunce se stále mění. Klikněte na šipku ve středu a podívejte se, jak se sluneční povrch během jediné hodiny mění. Sluneční fotosféra má tisíce hrbolů zvaných granule a obvykle několik tmavých proláklin zvaných sluneční skvrny. Filmovou smyčku nahoře zaměřenou na sluneční skvrnu 875 pořídil v minulém roce vakuový věžový dalekohled na Kanárských ostrovech ve Španělsku s využitím adaptivní optiky, který rozlišuje podrobnosti pod 500 kilometrů. Každá z početných granulí má velikost zemského světadílu, ale má mnohem kratší život. Granule v průběhu hodiny pomalu mění svůj tvar a může dokonce úplně zmizet. V jasných středech granulí vystupuje horký plynný vodík a u tmavých okrajů granule zase padá zpět na Slunce. Film nahoře a další podobné filmy umožňují slunečním vědcům studovat, jak se granule a sluneční skvrny vyvíjejí a jak oblasti magnetických slunečních skvrn vytvářejí silná sluneční vzplanutí.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrna, Granules


34. vesmírný týden 2019

34. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 19. 8. do 25. 8. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer můžeme pozorovat nízko nad jihem Jupiter a Saturn. Konjunkce Marsu a Venuše proběhne na snímcích SOHO. Aktivita Slunce je velmi nízká. Očekáváme bezpilotní test Sojuzu. Sonda Chandrayyan-2 je na cestě k Měsíci. Problémy s padáky ExoMars 2020 pokračují. Známe čtyři kandidáty na odběr vzorků z Bennu. Parker Solar Probe se potřetí zanoří ke Slunci. Před 30 lety prolétl Voyager 2 kolem Neptunu a zmapoval tak poslední do té doby neprozkoumanou velkou planetu a její měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Měsíc ve stínu Země 16. 7. 2019

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2019 obdržel snímek „Měsíc ve stínu Země 16. 7. 2019“, jehož autorem je Dalibor Hanžl   Opět máme za sebou zajímavý a zejména estetický astronomický úkaz – částečné zatmění Měsíce. A také další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha v souhvězdí Orla

Další informace »