Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oranžové bublající Slunce

Uznání: Bruno Sánchez-Andrade Nuño et al. (IAG & MPS, Germany)

Povrch Slunce se stále mění. Klikněte na šipku ve středu a podívejte se, jak se sluneční povrch během jediné hodiny mění. Sluneční fotosféra má tisíce hrbolů zvaných granule a obvykle několik tmavých proláklin zvaných sluneční skvrny. Filmovou smyčku nahoře zaměřenou na sluneční skvrnu 875 pořídil v minulém roce vakuový věžový dalekohled na Kanárských ostrovech ve Španělsku s využitím adaptivní optiky, který rozlišuje podrobnosti pod 500 kilometrů. Každá z početných granulí má velikost zemského světadílu, ale má mnohem kratší život. Granule v průběhu hodiny pomalu mění svůj tvar a může dokonce úplně zmizet. V jasných středech granulí vystupuje horký plynný vodík a u tmavých okrajů granule zase padá zpět na Slunce. Film nahoře a další podobné filmy umožňují slunečním vědcům studovat, jak se granule a sluneční skvrny vyvíjejí a jak oblasti magnetických slunečních skvrn vytvářejí silná sluneční vzplanutí.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrna, Granules


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »