Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aktivní sluneční skvrna při pohledu zboku

Uznání a copyright: Hinode, JAXA, NASA

Proč jsou na Slunci tmavé skvrny? Ačkoliv jsou známé tisíce let, tak teprve po několik desetiletí se ví, že sluneční skvrny jsou oblasti na Slunci, které jsou mírně propadnuté a ochlazované komplexním a proměnlivým magnetickým polem. Vysokorozlišující snímky, jako je snímek nahoře z japonské družice Hinode pro pozorování Slunce, ovšem v současnosti pomáhají zlepšit jejich porozumění. Ve středu snímku nahoře je sluneční skvrna, ale není vidět při své obvyklé orientaci, tato sluneční skvrna je vidět zboku. Zvláštní pozornost se věnuje eruptivnímu zářícímu plynu, který ukazuje, že sluneční magnetické pole ze středu skvrny vychází přímo, ale u okrajů se podstatně zakřivuje. Lepší chápání jak Slunce vystřeluje do vesmíru částice může vyústit do přesnějších předpovědí slunečních bouří, které ovlivňují družice, astronauty a dokonce i elektrické rozvody na Zemi.

Štítky: Magnetické pole, Sluneční skvrna, Hinode


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »