Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhadný hexagonální oblačný systém na Saturnu

Uznání: NASA/JPL, VIMS Team, University of Arizona

Proč by mračna na Saturnu měla vytvářet šestiúhelník? Nikdo neví. Objev původně učinily sondy Voyager při průletu kolem Saturnu v letech 1980 a nikdo doposud nic takového ve sluneční soustavě neviděl. Jakoby Saturnův jižní pól se svými rotujícími víry nebyl sám podivný, severní pól je ještě divnější. Nahoře je vidět bizardní oblačný útvar zachycený kosmickou sondou Cassini, která obíhá kolem Saturnu. Snímky ukazují na stabilitu šestiúhelníku dokonce 20 let po Voyagerech. Filmy Saturnova severního pólu ukazují oblačnou strukturu, která i když rotuje, tak udržuje svůj tvar šestiúhelníku. Na rozdíl od jednotlivých mraků, které na Zemi vypadají jako šestiúhelník, Saturnův oblačný vzor má šest dobře definovaných stran o téměř shodné délce. Dovnitř tohoto šestiúhelníku by se vešly čtyři Země. Doposud není k dispozici úplné vysvětlení, takže planetární vědci jsou si jisti, že budou tuto neobvyklou oblačnou strukturu ještě nějakou dobu studovat.

Štítky: Saturn, Atmosféra, Hexagonal cloud


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »