Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhadný hexagonální oblačný systém na Saturnu

Uznání: NASA/JPL, VIMS Team, University of Arizona

Proč by mračna na Saturnu měla vytvářet šestiúhelník? Nikdo neví. Objev původně učinily sondy Voyager při průletu kolem Saturnu v letech 1980 a nikdo doposud nic takového ve sluneční soustavě neviděl. Jakoby Saturnův jižní pól se svými rotujícími víry nebyl sám podivný, severní pól je ještě divnější. Nahoře je vidět bizardní oblačný útvar zachycený kosmickou sondou Cassini, která obíhá kolem Saturnu. Snímky ukazují na stabilitu šestiúhelníku dokonce 20 let po Voyagerech. Filmy Saturnova severního pólu ukazují oblačnou strukturu, která i když rotuje, tak udržuje svůj tvar šestiúhelníku. Na rozdíl od jednotlivých mraků, které na Zemi vypadají jako šestiúhelník, Saturnův oblačný vzor má šest dobře definovaných stran o téměř shodné délce. Dovnitř tohoto šestiúhelníku by se vešly čtyři Země. Doposud není k dispozici úplné vysvětlení, takže planetární vědci jsou si jisti, že budou tuto neobvyklou oblačnou strukturu ještě nějakou dobu studovat.

Štítky: Saturn, Atmosféra, Hexagonal cloud


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »