Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhadný hexagonální oblačný systém na Saturnu

Uznání: NASA/JPL, VIMS Team, University of Arizona

Proč by mračna na Saturnu měla vytvářet šestiúhelník? Nikdo neví. Objev původně učinily sondy Voyager při průletu kolem Saturnu v letech 1980 a nikdo doposud nic takového ve sluneční soustavě neviděl. Jakoby Saturnův jižní pól se svými rotujícími víry nebyl sám podivný, severní pól je ještě divnější. Nahoře je vidět bizardní oblačný útvar zachycený kosmickou sondou Cassini, která obíhá kolem Saturnu. Snímky ukazují na stabilitu šestiúhelníku dokonce 20 let po Voyagerech. Filmy Saturnova severního pólu ukazují oblačnou strukturu, která i když rotuje, tak udržuje svůj tvar šestiúhelníku. Na rozdíl od jednotlivých mraků, které na Zemi vypadají jako šestiúhelník, Saturnův oblačný vzor má šest dobře definovaných stran o téměř shodné délce. Dovnitř tohoto šestiúhelníku by se vešly čtyři Země. Doposud není k dispozici úplné vysvětlení, takže planetární vědci jsou si jisti, že budou tuto neobvyklou oblačnou strukturu ještě nějakou dobu studovat.

Štítky: Saturn, Atmosféra, Hexagonal cloud


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru Barva

Přechod Merkuru

Další informace »