Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

New Horizons u Io

Uznání: NASA, JHU/APL, SwRI - Additional Processing: Sean Walker

Na tomto snímku z kamer na palubě kosmické sondy New Horizons se nad horizont Jupiterova měsíce Io do výše 300 kilometrů zvedá vulkánem vyvržený komplexní oblak. Tím vulkánem je Tvashtar, který se vyznačuje jasnou září (asi na 1 hodině) na okraji měsíce, už za terminátorem, neboli za hranicí stínu dne a noci. Oblak samotný protíná stín Io. Tento snímek s vysokým rozlišením kosmická sonda pořídila ze vzdálenosti 2,3 miliónů kilometrů a zachycuje také skvělé podrobnosti i na denní straně. Astroimager Sean Walker jej později zkombinoval s barevnými daty s nízkým rozlišením a tak vytvořil tento ostrý portrét nejaktivnějšího měsíce sluneční soustavy. Kosmická sonda New Horizons se vzdaluje rychlostí téměř 23 kilometrů za sekundu a v červnu příštího roku by měla překřížit oběžnou dráhu Saturnu a nakonec se v roce 2015 přiblížit k vytčenému Plutu.

Štítky: Io, Sopka, Tvashtar, Plume


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »