Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

New Horizons u Io

Uznání: NASA, JHU/APL, SwRI - Additional Processing: Sean Walker

Na tomto snímku z kamer na palubě kosmické sondy New Horizons se nad horizont Jupiterova měsíce Io do výše 300 kilometrů zvedá vulkánem vyvržený komplexní oblak. Tím vulkánem je Tvashtar, který se vyznačuje jasnou září (asi na 1 hodině) na okraji měsíce, už za terminátorem, neboli za hranicí stínu dne a noci. Oblak samotný protíná stín Io. Tento snímek s vysokým rozlišením kosmická sonda pořídila ze vzdálenosti 2,3 miliónů kilometrů a zachycuje také skvělé podrobnosti i na denní straně. Astroimager Sean Walker jej později zkombinoval s barevnými daty s nízkým rozlišením a tak vytvořil tento ostrý portrét nejaktivnějšího měsíce sluneční soustavy. Kosmická sonda New Horizons se vzdaluje rychlostí téměř 23 kilometrů za sekundu a v červnu příštího roku by měla překřížit oběžnou dráhu Saturnu a nakonec se v roce 2015 přiblížit k vytčenému Plutu.

Štítky: Io, Sopka, Tvashtar, Plume


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »