Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

New Horizons u Io

Uznání: NASA, JHU/APL, SwRI - Additional Processing: Sean Walker

Na tomto snímku z kamer na palubě kosmické sondy New Horizons se nad horizont Jupiterova měsíce Io do výše 300 kilometrů zvedá vulkánem vyvržený komplexní oblak. Tím vulkánem je Tvashtar, který se vyznačuje jasnou září (asi na 1 hodině) na okraji měsíce, už za terminátorem, neboli za hranicí stínu dne a noci. Oblak samotný protíná stín Io. Tento snímek s vysokým rozlišením kosmická sonda pořídila ze vzdálenosti 2,3 miliónů kilometrů a zachycuje také skvělé podrobnosti i na denní straně. Astroimager Sean Walker jej později zkombinoval s barevnými daty s nízkým rozlišením a tak vytvořil tento ostrý portrét nejaktivnějšího měsíce sluneční soustavy. Kosmická sonda New Horizons se vzdaluje rychlostí téměř 23 kilometrů za sekundu a v červnu příštího roku by měla překřížit oběžnou dráhu Saturnu a nakonec se v roce 2015 přiblížit k vytčenému Plutu.

Štítky: Io, Sopka, Tvashtar, Plume


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022 E3 ZTF přes teleskop.

Další informace »