Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

New Horizons u Io

Uznání: NASA, JHU/APL, SwRI - Additional Processing: Sean Walker

Na tomto snímku z kamer na palubě kosmické sondy New Horizons se nad horizont Jupiterova měsíce Io do výše 300 kilometrů zvedá vulkánem vyvržený komplexní oblak. Tím vulkánem je Tvashtar, který se vyznačuje jasnou září (asi na 1 hodině) na okraji měsíce, už za terminátorem, neboli za hranicí stínu dne a noci. Oblak samotný protíná stín Io. Tento snímek s vysokým rozlišením kosmická sonda pořídila ze vzdálenosti 2,3 miliónů kilometrů a zachycuje také skvělé podrobnosti i na denní straně. Astroimager Sean Walker jej později zkombinoval s barevnými daty s nízkým rozlišením a tak vytvořil tento ostrý portrét nejaktivnějšího měsíce sluneční soustavy. Kosmická sonda New Horizons se vzdaluje rychlostí téměř 23 kilometrů za sekundu a v červnu příštího roku by měla překřížit oběžnou dráhu Saturnu a nakonec se v roce 2015 přiblížit k vytčenému Plutu.

Štítky: Io, Sopka, Tvashtar, Plume


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »