Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu reflekční mlhoviny NGC 1333

Uznání a copyright: T. Rector (U. Alaska Anchorage), H. Schweiker, WIYN, NOAO, AURA, NSF

Prach ve středu NGC 1333 je tak hustý, že lze sotva vidět vznikající hvězdy. Na druhou stranu prachová mračna, která hvězdy skrývají, zase také odrážejí jejich optické světlo a dodávají NGC 1333 záři převážně modré barvy, což je obecné znamení reflekčních mlhovin. Nahoře je vidět velice podrobný snímek mlhoviny, který nedávno pořídil 4m dalekohled Mayall na observatoři Kitt Peak v Arizoně v USA a byl zveřejněn na počest astronoma Stephena Stroma při jeho odchodu do důchodu. V horní části snímku jsou vidět rozsáhlé modré oblasti prachu, které převážně odrážejí světlo z jasných modrých hvězd. V hustém centrálním prachu jsou vidět nejenom nově vzniklé hvězdy, ale také červené výtrysky a červeně zářící plyn, který dostává energii ze světla a z větru nedávno vzniklých mladých hvězd. Mlhovina NGC 1333 obsahuje stovky nově vzniklých hvězd, které jsou mladší než jeden milión let. Reflekční mlhovina NGC 1333 leží asi 1000 světelných let daleko v souhvězdí Perseus.

Štítky: Star-formation, Reflekční mlhovina, Ngc 1333


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »