Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu reflekční mlhoviny NGC 1333

Uznání a copyright: T. Rector (U. Alaska Anchorage), H. Schweiker, WIYN, NOAO, AURA, NSF

Prach ve středu NGC 1333 je tak hustý, že lze sotva vidět vznikající hvězdy. Na druhou stranu prachová mračna, která hvězdy skrývají, zase také odrážejí jejich optické světlo a dodávají NGC 1333 záři převážně modré barvy, což je obecné znamení reflekčních mlhovin. Nahoře je vidět velice podrobný snímek mlhoviny, který nedávno pořídil 4m dalekohled Mayall na observatoři Kitt Peak v Arizoně v USA a byl zveřejněn na počest astronoma Stephena Stroma při jeho odchodu do důchodu. V horní části snímku jsou vidět rozsáhlé modré oblasti prachu, které převážně odrážejí světlo z jasných modrých hvězd. V hustém centrálním prachu jsou vidět nejenom nově vzniklé hvězdy, ale také červené výtrysky a červeně zářící plyn, který dostává energii ze světla a z větru nedávno vzniklých mladých hvězd. Mlhovina NGC 1333 obsahuje stovky nově vzniklých hvězd, které jsou mladší než jeden milión let. Reflekční mlhovina NGC 1333 leží asi 1000 světelných let daleko v souhvězdí Perseus.

Štítky: Star-formation, Reflekční mlhovina, Ngc 1333


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »