Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu reflekční mlhoviny NGC 1333

Uznání a copyright: T. Rector (U. Alaska Anchorage), H. Schweiker, WIYN, NOAO, AURA, NSF

Prach ve středu NGC 1333 je tak hustý, že lze sotva vidět vznikající hvězdy. Na druhou stranu prachová mračna, která hvězdy skrývají, zase také odrážejí jejich optické světlo a dodávají NGC 1333 záři převážně modré barvy, což je obecné znamení reflekčních mlhovin. Nahoře je vidět velice podrobný snímek mlhoviny, který nedávno pořídil 4m dalekohled Mayall na observatoři Kitt Peak v Arizoně v USA a byl zveřejněn na počest astronoma Stephena Stroma při jeho odchodu do důchodu. V horní části snímku jsou vidět rozsáhlé modré oblasti prachu, které převážně odrážejí světlo z jasných modrých hvězd. V hustém centrálním prachu jsou vidět nejenom nově vzniklé hvězdy, ale také červené výtrysky a červeně zářící plyn, který dostává energii ze světla a z větru nedávno vzniklých mladých hvězd. Mlhovina NGC 1333 obsahuje stovky nově vzniklých hvězd, které jsou mladší než jeden milión let. Reflekční mlhovina NGC 1333 leží asi 1000 světelných let daleko v souhvězdí Perseus.

Štítky: Star-formation, Reflekční mlhovina, Ngc 1333


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »