Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu reflekční mlhoviny NGC 1333

Uznání a copyright: T. Rector (U. Alaska Anchorage), H. Schweiker, WIYN, NOAO, AURA, NSF

Prach ve středu NGC 1333 je tak hustý, že lze sotva vidět vznikající hvězdy. Na druhou stranu prachová mračna, která hvězdy skrývají, zase také odrážejí jejich optické světlo a dodávají NGC 1333 záři převážně modré barvy, což je obecné znamení reflekčních mlhovin. Nahoře je vidět velice podrobný snímek mlhoviny, který nedávno pořídil 4m dalekohled Mayall na observatoři Kitt Peak v Arizoně v USA a byl zveřejněn na počest astronoma Stephena Stroma při jeho odchodu do důchodu. V horní části snímku jsou vidět rozsáhlé modré oblasti prachu, které převážně odrážejí světlo z jasných modrých hvězd. V hustém centrálním prachu jsou vidět nejenom nově vzniklé hvězdy, ale také červené výtrysky a červeně zářící plyn, který dostává energii ze světla a z větru nedávno vzniklých mladých hvězd. Mlhovina NGC 1333 obsahuje stovky nově vzniklých hvězd, které jsou mladší než jeden milión let. Reflekční mlhovina NGC 1333 leží asi 1000 světelných let daleko v souhvězdí Perseus.

Štítky: Star-formation, Reflekční mlhovina, Ngc 1333


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »