Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sferule z pozemského Měsíce

Uznání: Timothy Culler (UCB) et al., Apollo 11 Crew, NASA

Jak se tato sferule ocitla na Měsíci? Když dopadne meteorit na Měsíc, tak energie dopadu roztaví část zasažených hornin, z níž se část může ochladit do maličkých skleněných kuliček. Ve vzorcích lunární půdy, které zpět na Zemi přivezly výpravy Apollo, bylo mnoho takových skleněných kuliček. Na snímku nahoře je jedna taková skleněná sferule, která měří jen čtvrtinu milimetru. Tato sferule je zvlášť zajímavá, protože se stala obětí ještě menšího impaktu. Vlevo nahoře je vidět miniaturní kráter obklopený fragmentovanou oblastí způsobenou rázovými vlnami malého impaktu. Datováním mnoha takových impaktů astronomové mohou odhadnout historii vzniku kráterů na našem Měsíci.

Štítky: Kráter, Sferule, Earth's moon


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »