Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Soustředné stopy listí

Uznání a copyright: Trudy E. Bell

Jsou fotografie hvězdných stop opravdu důkazem otáčení Země kolem své osy? Ano, jsou a vědecký novinář Trudy E. Bell objevil, že je jednoduché to demonstrovat, pokud ovšem na to máte žaludek. Nejprve si vyhledejte dětské hřiště s obyčejným kolotočem, který je pod nebo blízko velkého listnatého stromu. Sedněte si uprostřed plošiny kolotoče. Požádejte místního odborníka (dítě), aby vás velice, ale velice rychle roztočilo. Když se scenerie začne míhat závratnou rychlostí, tak namiřte kameru k obloze a udělejte snímek s nízkou rychlostí závěrky. Výsledek bude podobný tomuto výtečnému snímku koncentrických, obloukovitých stop listí se středem odpovídajícím ose rotace kolotoče, což je přesvědčivá imitace cirkumpolárních stop hvězd zaznamenávaných hodinovými expozicemi na noční obloze planety Země. Potom se zvedněte a odejděte ... pokud jste toho schopni.

Štítky: Stopy hvězd, Merry-go-round, Mgr, Kid, Circum-axial, Leaf trails


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »