Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Soustředné stopy listí

Uznání a copyright: Trudy E. Bell

Jsou fotografie hvězdných stop opravdu důkazem otáčení Země kolem své osy? Ano, jsou a vědecký novinář Trudy E. Bell objevil, že je jednoduché to demonstrovat, pokud ovšem na to máte žaludek. Nejprve si vyhledejte dětské hřiště s obyčejným kolotočem, který je pod nebo blízko velkého listnatého stromu. Sedněte si uprostřed plošiny kolotoče. Požádejte místního odborníka (dítě), aby vás velice, ale velice rychle roztočilo. Když se scenerie začne míhat závratnou rychlostí, tak namiřte kameru k obloze a udělejte snímek s nízkou rychlostí závěrky. Výsledek bude podobný tomuto výtečnému snímku koncentrických, obloukovitých stop listí se středem odpovídajícím ose rotace kolotoče, což je přesvědčivá imitace cirkumpolárních stop hvězd zaznamenávaných hodinovými expozicemi na noční obloze planety Země. Potom se zvedněte a odejděte ... pokud jste toho schopni.

Štítky: Stopy hvězd, Merry-go-round, Mgr, Kid, Circum-axial, Leaf trails


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »