Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Soustředné stopy listí

Uznání a copyright: Trudy E. Bell

Jsou fotografie hvězdných stop opravdu důkazem otáčení Země kolem své osy? Ano, jsou a vědecký novinář Trudy E. Bell objevil, že je jednoduché to demonstrovat, pokud ovšem na to máte žaludek. Nejprve si vyhledejte dětské hřiště s obyčejným kolotočem, který je pod nebo blízko velkého listnatého stromu. Sedněte si uprostřed plošiny kolotoče. Požádejte místního odborníka (dítě), aby vás velice, ale velice rychle roztočilo. Když se scenerie začne míhat závratnou rychlostí, tak namiřte kameru k obloze a udělejte snímek s nízkou rychlostí závěrky. Výsledek bude podobný tomuto výtečnému snímku koncentrických, obloukovitých stop listí se středem odpovídajícím ose rotace kolotoče, což je přesvědčivá imitace cirkumpolárních stop hvězd zaznamenávaných hodinovými expozicemi na noční obloze planety Země. Potom se zvedněte a odejděte ... pokud jste toho schopni.

Štítky: Stopy hvězd, Merry-go-round, Mgr, Kid, Circum-axial, Leaf trails


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »