Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Soustředné stopy listí

Uznání a copyright: Trudy E. Bell

Jsou fotografie hvězdných stop opravdu důkazem otáčení Země kolem své osy? Ano, jsou a vědecký novinář Trudy E. Bell objevil, že je jednoduché to demonstrovat, pokud ovšem na to máte žaludek. Nejprve si vyhledejte dětské hřiště s obyčejným kolotočem, který je pod nebo blízko velkého listnatého stromu. Sedněte si uprostřed plošiny kolotoče. Požádejte místního odborníka (dítě), aby vás velice, ale velice rychle roztočilo. Když se scenerie začne míhat závratnou rychlostí, tak namiřte kameru k obloze a udělejte snímek s nízkou rychlostí závěrky. Výsledek bude podobný tomuto výtečnému snímku koncentrických, obloukovitých stop listí se středem odpovídajícím ose rotace kolotoče, což je přesvědčivá imitace cirkumpolárních stop hvězd zaznamenávaných hodinovými expozicemi na noční obloze planety Země. Potom se zvedněte a odejděte ... pokud jste toho schopni.

Štítky: Stopy hvězd, Merry-go-round, Mgr, Kid, Circum-axial, Leaf trails


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »