Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M13: Velká kulová hvězdokupa v Herkulu

Uznání a copyright: Thomas V. Davis (tvdavisastropix.com)

Edmond Halley si v roce 1714 povšimnul, že M13 "je za klidné a bezměsíčné noci vidět i pouhým okem". Nyní je M13 prostě známa jako velká kulová hvězdokupa v Herkulu, jedna z nejjasnějších kulových hvězdokup na severní obloze. Pohled dalekohledem ukazuje v kupě stovky tisíc hvězd. Hvězdy v kupě vzdálené asi 25 000 světelných let jsou nahuštěné do oblasti o průměru 150 světelných let, ale v blízkosti jádra kupy může krychle o hraně 3 světelné roky obsahovat až 100 hvězd. Pro srovnání, nejbližší hvězda ke Slunci je vzdálená přes 4 světelné roky. Na tomto hloubkovém barevném snímku jsou spolu s hustým jádrem kupy zdůrazněné i vnější oblasti M13. Vpravo nad velkou kulovou hvězdokupou M13 je také v pozadí vidět vzdálená galaxie NGC 6207.

Štítky: Hvězdokupa, Kulová hvězdokupa, M13


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »