Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Koňská hlava

Uznání a copyright: Nigel Sharp (NOAO), KPNO, AURA, NSF

Jedna z nejlépe rozpoznatelných mlhovin na obloze, Koňská hlava v Orionu, je součástí velkého tmavého molekulárního mračna. Mlhovina je též známá jako Barnard 33 a tento neobvyklý tvar byl poprvé objeven na fotografických deskách koncem devatenáctého století. Červená záře pochází především od vodíku za mlhovinou, který je ionizován jasnou hvězdou Sigma Orionis. Koňská hlava je tmavá díky hustému prachu a dolní část krku Koňské hlavy vrhá dokonce nalevo stín. Proudy plynu, které mlhovinu opouští, navádí silné magnetické pole. Jasné skvrny v mlhovině Koňská hlava jsou vznikající mladé hvězdy. Světlu to z mlhoviny Koňská hlava k nám trvá asi 1500 let. Snímek nahoře byl pořízen 0.9 m dalekohledem observatoře Kitt Peak National Observatory.

Štítky: Orion, Horsehead nebula, Barnard 33


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »