Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Koňská hlava

Uznání a copyright: Nigel Sharp (NOAO), KPNO, AURA, NSF

Jedna z nejlépe rozpoznatelných mlhovin na obloze, Koňská hlava v Orionu, je součástí velkého tmavého molekulárního mračna. Mlhovina je též známá jako Barnard 33 a tento neobvyklý tvar byl poprvé objeven na fotografických deskách koncem devatenáctého století. Červená záře pochází především od vodíku za mlhovinou, který je ionizován jasnou hvězdou Sigma Orionis. Koňská hlava je tmavá díky hustému prachu a dolní část krku Koňské hlavy vrhá dokonce nalevo stín. Proudy plynu, které mlhovinu opouští, navádí silné magnetické pole. Jasné skvrny v mlhovině Koňská hlava jsou vznikající mladé hvězdy. Světlu to z mlhoviny Koňská hlava k nám trvá asi 1500 let. Snímek nahoře byl pořízen 0.9 m dalekohledem observatoře Kitt Peak National Observatory.

Štítky: Orion, Horsehead nebula, Barnard 33


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »