Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Díra v Marsu

Uznání: NASA, JPL, U. Arizona

Na Marsu byly objeveny černé skvrny, které jsou tak tmavé, že uvnitř není nic vidět. Je docela možné, že tyto skvrny jsou vstupy do hlubokých podzemních jeskyň, které by mohly chránit marťanský život, pokud by existoval. Neobvyklá díra na snímku nahoře byla nalezena na svazích obří marťanské sopky Arsia Mons. Snímek pořídil před třemi týdny přístroj HiRISE na palubě družice Mars Reconnaissance Orbiter na oběžné dráze Marsu. Tyto díry byly nejprve identifikovány na snímcích s nízkým rozlišením z družice Mars Odyssey. Díra nahoře má zhruba velikost hřiště na americký fotbal a je tak hluboká, že není vůbec osvětlená Sluncem. Takové díry a podzemní jeskyně by mohly být cíly pro budoucí kosmické lodi, roboty a dokonce příští generaci lidí - meziplanetárních badatelů.

Štítky: Mars, Hole, Cave


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »