Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasná spirální galaxie M81 z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Na tomto nádherném novém snímku nedaleké spirální galaxie M81 Hubblův kosmický dalekohled rozlišil jednotlivé hvězdy. Tento počin je podobný historickým snímkům Edwina Hubbla se 100 palcovým Hookerovým dalekohledem na Mt. Wilsonu v letech 1920, které rozlišily hvězdy v sousední galaxii M31. Edwin Hubble dokázal využít jednotlivých proměnných hvězd cefeid, aby dokázal, že M31 není nedaleký vír plynu, ale spíše celá galaxie jako je naše vlastní Mléčná dráha. Tento snímek nahoře ve viditelném světle, který pořídil Hubblův kosmický dalekohled, se využívá spolu se snímky pořizovanými v ultrafialovém světle z Galexu, v infračerveném ze Spitzera a v rentgenovém z observatoře Chandra ke studiu jak hvězdy v historii M81 vznikaly a zanikaly. Světlu to k nám z M81 trvá asi 12 miliónů let. M81 je vidět i triedrem v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major).

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, M81, Visible light


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »