Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasná spirální galaxie M81 z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Na tomto nádherném novém snímku nedaleké spirální galaxie M81 Hubblův kosmický dalekohled rozlišil jednotlivé hvězdy. Tento počin je podobný historickým snímkům Edwina Hubbla se 100 palcovým Hookerovým dalekohledem na Mt. Wilsonu v letech 1920, které rozlišily hvězdy v sousední galaxii M31. Edwin Hubble dokázal využít jednotlivých proměnných hvězd cefeid, aby dokázal, že M31 není nedaleký vír plynu, ale spíše celá galaxie jako je naše vlastní Mléčná dráha. Tento snímek nahoře ve viditelném světle, který pořídil Hubblův kosmický dalekohled, se využívá spolu se snímky pořizovanými v ultrafialovém světle z Galexu, v infračerveném ze Spitzera a v rentgenovém z observatoře Chandra ke studiu jak hvězdy v historii M81 vznikaly a zanikaly. Světlu to k nám z M81 trvá asi 12 miliónů let. M81 je vidět i triedrem v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major).

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, M81, Visible light


21. vesmírný týden 2022

21. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 5. do 29. 5. 2022. Měsíc bude vidět mezi poslední čtvrtí a novem na ranní obloze. Přidá se tak k ranní přehlídce planet viditelných okem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě doprovázené zajímavými skvrnami. Kosmická loď Starliner konečně plní svou bezpilotní zkušební misi a úspěšně zakotvila u ISS. Solar Orbiter pořídil opravdu mimořádně detailní záběry Slunce. Před 60 lety se v lodi Mercury-Aurora 7 vydal na druhý balistický let Američan Malcolm Scott Carpenter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Carina a sopka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2022 získal snímek „Carina a sopka“, jehož autorem je Lukáš Veselý Mlhovina Carina, sopečný ostrov La Palma i samotný kráter vulkánu Cumbre Vieja, to vše se vešlo vítězi dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce do jednoho fotografického

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Další informace »