Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kapalné moře na Saturnovu Titanu

Uznání: Cassini Radar Mapper, JPL, ESA, NASA

Co to za rozsáhlou tmavou oblast na Titanu? Je docela možné, že je to moře kapalných uhlovodíků. Snímek této oblasti byl pořízen tento měsíc, když kosmická sonda Cassini prolétala kolem zamračeného Saturnova měsíce a osvětlila jeho část radarem. Tmavá oblast na snímku nahoře odráží radar jen málo, což je efekt očekávaný u poměrně rovného tmavého povrchu, jako se dá čekat u kapaliny. Další známkou toho, že rozsáhlá tmavá oblast je kapalná, je pobřežní topologie jasných oblastí, do níž patří i ostrovy, úžiny a přítokové kanály. Nepřerušovaná hladkost většiny tmavého moře může naznačovat, že je hluboké a dá se spekulovat o hloubkách desítek metrů. Uhlovodíkové moře na Titanu je středem zvláštního zájmu exobiologů, jelikož může být místem, kde se vyvinul život. V roce 2005 na Titanu přistála sonda Huygens a odeslala zpět první snímky povrchu. Cassini bude pokračovat v průzkumu Titanu, jelikož je plánováno ještě 13 dalších průletů.

Štítky: Saturn, Cassini, Infračervený


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »