Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kapalné moře na Saturnovu Titanu

Uznání: Cassini Radar Mapper, JPL, ESA, NASA

Co to za rozsáhlou tmavou oblast na Titanu? Je docela možné, že je to moře kapalných uhlovodíků. Snímek této oblasti byl pořízen tento měsíc, když kosmická sonda Cassini prolétala kolem zamračeného Saturnova měsíce a osvětlila jeho část radarem. Tmavá oblast na snímku nahoře odráží radar jen málo, což je efekt očekávaný u poměrně rovného tmavého povrchu, jako se dá čekat u kapaliny. Další známkou toho, že rozsáhlá tmavá oblast je kapalná, je pobřežní topologie jasných oblastí, do níž patří i ostrovy, úžiny a přítokové kanály. Nepřerušovaná hladkost většiny tmavého moře může naznačovat, že je hluboké a dá se spekulovat o hloubkách desítek metrů. Uhlovodíkové moře na Titanu je středem zvláštního zájmu exobiologů, jelikož může být místem, kde se vyvinul život. V roce 2005 na Titanu přistála sonda Huygens a odeslala zpět první snímky povrchu. Cassini bude pokračovat v průzkumu Titanu, jelikož je plánováno ještě 13 dalších průletů.

Štítky: Saturn, Cassini, Infračervený


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »