Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kapalné moře na Saturnovu Titanu

Uznání: Cassini Radar Mapper, JPL, ESA, NASA

Co to za rozsáhlou tmavou oblast na Titanu? Je docela možné, že je to moře kapalných uhlovodíků. Snímek této oblasti byl pořízen tento měsíc, když kosmická sonda Cassini prolétala kolem zamračeného Saturnova měsíce a osvětlila jeho část radarem. Tmavá oblast na snímku nahoře odráží radar jen málo, což je efekt očekávaný u poměrně rovného tmavého povrchu, jako se dá čekat u kapaliny. Další známkou toho, že rozsáhlá tmavá oblast je kapalná, je pobřežní topologie jasných oblastí, do níž patří i ostrovy, úžiny a přítokové kanály. Nepřerušovaná hladkost většiny tmavého moře může naznačovat, že je hluboké a dá se spekulovat o hloubkách desítek metrů. Uhlovodíkové moře na Titanu je středem zvláštního zájmu exobiologů, jelikož může být místem, kde se vyvinul život. V roce 2005 na Titanu přistála sonda Huygens a odeslala zpět první snímky povrchu. Cassini bude pokračovat v průzkumu Titanu, jelikož je plánováno ještě 13 dalších průletů.

Štítky: Saturn, Cassini, Infračervený


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »