Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trpasličí galaxie v kupě ve Vlasech Bereniky

Uznání: Leigh Jenkins, Ann Hornschemeier (Goddard Space Flight Center) et al.,
JPL-Caltech, SDSS, NASA

V bohaté kupě galaxií ve Vlasech Bereniky je v rozsahu asi 20 miliónů světelných let na snímcích ve viditelném světle vidět přes tisíc galaxií. A infračervené snímky této kupy se nyní využily k tomu, aby se přidaly další tisíce předtím neobjevených trpasličích galaxií. Tento složený obraz kombinuje infračervená obrazová data ze Spitzerova kosmického dalekohledu (červená a zelená) s údaji ve viditelném světle ze Sloanovy přehlídky oblohy (modrá) pro centrální část kupy. Tomuto více jak 1° širokému poli dominují dvě obří eliptické galaxie v modré barvě. Kromě toho lze identifikovat spoustu malých zelených čárek (viz vloženou zvětšeninu) jako trpasličí galaxie, které jsou zhruba srovnatelné s Malým Magelanovým mračnem. Předpokládá se, že trpasličí galaxie vznikly jako první a posloužily jako stavební bloky větších galaxií. Dobře prostudovaná, přátelská kupa galaxií ve Vlasech Bereniky je asi 320 miliónů světelných let daleko.

Štítky: Infračervený, Kupa galaxií, Trpasličí galaxie, Kupa ve Vlasech Bereniky


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »