Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trpasličí galaxie v kupě ve Vlasech Bereniky

Uznání: Leigh Jenkins, Ann Hornschemeier (Goddard Space Flight Center) et al.,
JPL-Caltech, SDSS, NASA

V bohaté kupě galaxií ve Vlasech Bereniky je v rozsahu asi 20 miliónů světelných let na snímcích ve viditelném světle vidět přes tisíc galaxií. A infračervené snímky této kupy se nyní využily k tomu, aby se přidaly další tisíce předtím neobjevených trpasličích galaxií. Tento složený obraz kombinuje infračervená obrazová data ze Spitzerova kosmického dalekohledu (červená a zelená) s údaji ve viditelném světle ze Sloanovy přehlídky oblohy (modrá) pro centrální část kupy. Tomuto více jak 1° širokému poli dominují dvě obří eliptické galaxie v modré barvě. Kromě toho lze identifikovat spoustu malých zelených čárek (viz vloženou zvětšeninu) jako trpasličí galaxie, které jsou zhruba srovnatelné s Malým Magelanovým mračnem. Předpokládá se, že trpasličí galaxie vznikly jako první a posloužily jako stavební bloky větších galaxií. Dobře prostudovaná, přátelská kupa galaxií ve Vlasech Bereniky je asi 320 miliónů světelných let daleko.

Štítky: Infračervený, Kupa galaxií, Trpasličí galaxie, Kupa ve Vlasech Bereniky


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »