Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 65

Uznání a copyright: Volker Wendel

M65 je velká, krásná, spirální galaxie, šedesátý pátý objekt ve slavném astronomickém katalogu, který v 18. století zkompiloval kosmický turista Charles Messier. Je také členem malebné trojice velkých spirálních galaxií známé jako Leo Triplet, asi 35 miliónů světelných let daleko. Tento ostrý pohled na M65 ukazuje tuto galaxii s těsně navinutými spirálními rameny a s prachovými pásy, které se táhnou až do jádra, kterému dominuje žluté světlo ze starší populace hvězd, do pozoruhodných podrobností. Zdá se, že M65 je ve skutečnosti z Leo Trio nejméně narušená, i když je dosti blízko, aby mohla vzájemně působit na další dvě galaxie (zde nejsou vidět). M65 je z našeho pohledu vidět téměř zboku, má asi 100 000 světelných let a velikostí se podobá naší Mléčné dráze.

Štítky: Spirální galaxie, Leo triplet, M65


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »