Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3D úplněk

Uznání a copyright: Laurent Laveder (PixHeaven.net)

Nasaďte si svoje červenomodré brýle a posuďte tento stereo anaglyf měsíčního úplňku. Odpovídající pár stereosnímků, který je určený pro metodu zkříženého pohledu, je k dispozici přes tento odkaz. Bez ohledu na vaši oblíbenou techniku stereo dívání, 3D efekt vzniká kombinací obrazů stejné scény zachycené z různých úhlů, čímž se nahrazuje trochu jiná perspektiva každého oka. Pro pozemsšťany je možná nejvíce překvapující, že k získání dvou obrazů úplňku z různých úhlů je zapotřebí jen trochu trpělivosti. V tomto případě fotograf Laurent Laveder použil snímky pořízené s odstupem několika měsíců, jeden z listopadu 2006 a jeden z ledna 2007. Využil neustávající měsíční librace, neboli kolébání při oběhu, což poskytuje dva posunuté snímky úplňku.

Štítky: Měsíc, Úplněk, Stereo, 3D, Anaglyph


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »