Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín kouře z raketoplánu míří na Měsíc

Uznání: Pat McCracken, NASA

Proč by měl stín kouře raketoplánu po startu mířit na Měsíc? Počátkem roku 2001 při startu raketoplánu Atlantis, byly Slunce, Země, Měsíc a raketoplán v seřazení příznivém pro tuto fotogenickou koincidenci. Zaprvé, kouř z raketoplánu vrhá dlouhý stín, takže denní doba musí být buď při východu nebo západu slunce. Dále, stín při západu slunce je nejdelší a dosahuje až k obzoru. A konečně Slunce a Měsíc jsou při úplňku na opačných stranách oblohy. Slunce je například těsně po západu nepatrně pod obzorem a v opačném směru je Měsíc nepatrně nad obzorem. Proto, když Atlantis zrovna po západu slunce odstartoval, tak se jeho stín promítnul k opačnému obzoru, kde byl zrovna úplněk Měsíce.

Štítky: Měsíc, Shadow, Shuttle, Plume


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »