Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín kouře z raketoplánu míří na Měsíc

Uznání: Pat McCracken, NASA

Proč by měl stín kouře raketoplánu po startu mířit na Měsíc? Počátkem roku 2001 při startu raketoplánu Atlantis, byly Slunce, Země, Měsíc a raketoplán v seřazení příznivém pro tuto fotogenickou koincidenci. Zaprvé, kouř z raketoplánu vrhá dlouhý stín, takže denní doba musí být buď při východu nebo západu slunce. Dále, stín při západu slunce je nejdelší a dosahuje až k obzoru. A konečně Slunce a Měsíc jsou při úplňku na opačných stranách oblohy. Slunce je například těsně po západu nepatrně pod obzorem a v opačném směru je Měsíc nepatrně nad obzorem. Proto, když Atlantis zrovna po západu slunce odstartoval, tak se jeho stín promítnul k opačnému obzoru, kde byl zrovna úplněk Měsíce.

Štítky: Měsíc, Shadow, Shuttle, Plume


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »