Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín kouře z raketoplánu míří na Měsíc

Uznání: Pat McCracken, NASA

Proč by měl stín kouře raketoplánu po startu mířit na Měsíc? Počátkem roku 2001 při startu raketoplánu Atlantis, byly Slunce, Země, Měsíc a raketoplán v seřazení příznivém pro tuto fotogenickou koincidenci. Zaprvé, kouř z raketoplánu vrhá dlouhý stín, takže denní doba musí být buď při východu nebo západu slunce. Dále, stín při západu slunce je nejdelší a dosahuje až k obzoru. A konečně Slunce a Měsíc jsou při úplňku na opačných stranách oblohy. Slunce je například těsně po západu nepatrně pod obzorem a v opačném směru je Měsíc nepatrně nad obzorem. Proto, když Atlantis zrovna po západu slunce odstartoval, tak se jeho stín promítnul k opačnému obzoru, kde byl zrovna úplněk Měsíce.

Štítky: Měsíc, Shadow, Shuttle, Plume


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru před Sluncem

Bílov okr. NJ, čas 13:50 SEČ

Další informace »