Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 4603: Reflekční mlhovina v Hadonošovi

Uznání a copyright: Takayuki Yoshida

Proč fotografie tohoto pole hvězd připomíná impresionistický obraz? Tento efekt nevznikl žádným digitálním trikem, ale díky velkému množství mezihvězdného prachu. Ve vnějších atmosférách velkých, chladných, mladých hvězd často vznikají maličké kuličky prachu bohaté na uhlík a velikostí podobné cigaretovému kouři. Prach se rozptyluje jak hvězdy umírají a narůstá, jelikož se k němu v mezihvězdném prostředí lepí různé věci. Hustá hvězdná mračna jsou pro viditelné světlo neprůhledná a mohou hvězdy v pozadí zcela zatemnit. U méně hustých mračen se stává důležitou schopnost prachu odrážet především modré světlo hvězd, takže se zdá, že hvězdy kvetou modře a tak označují okolní prach. Emise plynu v mlhovině je typicky nejjasnější v červeném světle a kombinací může vytvářet oblasti, které vypadají, jako z plátna malíře. Fotografie nahoře zabírá zhruba 4 čtvereční stupně mlhoviny IC 4603 u jasné hvězdy Antares v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus).

Štítky: Reflekční mlhovina, Ophiuchius, IC4603


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »