Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 4603: Reflekční mlhovina v Hadonošovi

Uznání a copyright: Takayuki Yoshida

Proč fotografie tohoto pole hvězd připomíná impresionistický obraz? Tento efekt nevznikl žádným digitálním trikem, ale díky velkému množství mezihvězdného prachu. Ve vnějších atmosférách velkých, chladných, mladých hvězd často vznikají maličké kuličky prachu bohaté na uhlík a velikostí podobné cigaretovému kouři. Prach se rozptyluje jak hvězdy umírají a narůstá, jelikož se k němu v mezihvězdném prostředí lepí různé věci. Hustá hvězdná mračna jsou pro viditelné světlo neprůhledná a mohou hvězdy v pozadí zcela zatemnit. U méně hustých mračen se stává důležitou schopnost prachu odrážet především modré světlo hvězd, takže se zdá, že hvězdy kvetou modře a tak označují okolní prach. Emise plynu v mlhovině je typicky nejjasnější v červeném světle a kombinací může vytvářet oblasti, které vypadají, jako z plátna malíře. Fotografie nahoře zabírá zhruba 4 čtvereční stupně mlhoviny IC 4603 u jasné hvězdy Antares v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus).

Štítky: Reflekční mlhovina, Ophiuchius, IC4603


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »