Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 4603: Reflekční mlhovina v Hadonošovi

Uznání a copyright: Takayuki Yoshida

Proč fotografie tohoto pole hvězd připomíná impresionistický obraz? Tento efekt nevznikl žádným digitálním trikem, ale díky velkému množství mezihvězdného prachu. Ve vnějších atmosférách velkých, chladných, mladých hvězd často vznikají maličké kuličky prachu bohaté na uhlík a velikostí podobné cigaretovému kouři. Prach se rozptyluje jak hvězdy umírají a narůstá, jelikož se k němu v mezihvězdném prostředí lepí různé věci. Hustá hvězdná mračna jsou pro viditelné světlo neprůhledná a mohou hvězdy v pozadí zcela zatemnit. U méně hustých mračen se stává důležitou schopnost prachu odrážet především modré světlo hvězd, takže se zdá, že hvězdy kvetou modře a tak označují okolní prach. Emise plynu v mlhovině je typicky nejjasnější v červeném světle a kombinací může vytvářet oblasti, které vypadají, jako z plátna malíře. Fotografie nahoře zabírá zhruba 4 čtvereční stupně mlhoviny IC 4603 u jasné hvězdy Antares v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus).

Štítky: Reflekční mlhovina, Ophiuchius, IC4603


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »