Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tryskáč u srpku Měsíce

Uznání a copyright: Vincent Jacques

Na tomto obrázku nejsou žádné přirozené mraky. Vlevo je vidět letadlo, které za sebou v atmosféře zanechává kondenzační stopu. Kondenzační stopa by byla normálně bílá, ale velký objem atmosféry od zapadajícího slunce moc nepropouští modré světlo, takže odraz stopy má výrazně oranžový odstín. Vpravo od letadla je ve velké dálce mladý Měsíc. Tento poměrně velký svět ze sebe ukazuje jen tenký srpeček, jelikož se Slunce nachází téměř za ním. Snímek nahoře rámuje šedá obloha, příliš blízko dni, aby byla modrá a příliš blízko noci, aby byla černá. Za pár okamžiků tato podívaná bez přípravy skončila. Letadlo přeletělo přes Měsíc. Kondenzační stopa se rozplynula. Slunce zapadlo. Měsíc zapadnul. Obloha zčernala a objevilo se na ní tisíce hvězd, které se skrývaly v šedém závoji.

Štítky: Výtrysk, Airplane, Crescent moon


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »