Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tryskáč u srpku Měsíce

Uznání a copyright: Vincent Jacques

Na tomto obrázku nejsou žádné přirozené mraky. Vlevo je vidět letadlo, které za sebou v atmosféře zanechává kondenzační stopu. Kondenzační stopa by byla normálně bílá, ale velký objem atmosféry od zapadajícího slunce moc nepropouští modré světlo, takže odraz stopy má výrazně oranžový odstín. Vpravo od letadla je ve velké dálce mladý Měsíc. Tento poměrně velký svět ze sebe ukazuje jen tenký srpeček, jelikož se Slunce nachází téměř za ním. Snímek nahoře rámuje šedá obloha, příliš blízko dni, aby byla modrá a příliš blízko noci, aby byla černá. Za pár okamžiků tato podívaná bez přípravy skončila. Letadlo přeletělo přes Měsíc. Kondenzační stopa se rozplynula. Slunce zapadlo. Měsíc zapadnul. Obloha zčernala a objevilo se na ní tisíce hvězd, které se skrývaly v šedém závoji.

Štítky: Výtrysk, Airplane, Crescent moon


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše v Plejádách

Další informace »