Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tryskáč u srpku Měsíce

Uznání a copyright: Vincent Jacques

Na tomto obrázku nejsou žádné přirozené mraky. Vlevo je vidět letadlo, které za sebou v atmosféře zanechává kondenzační stopu. Kondenzační stopa by byla normálně bílá, ale velký objem atmosféry od zapadajícího slunce moc nepropouští modré světlo, takže odraz stopy má výrazně oranžový odstín. Vpravo od letadla je ve velké dálce mladý Měsíc. Tento poměrně velký svět ze sebe ukazuje jen tenký srpeček, jelikož se Slunce nachází téměř za ním. Snímek nahoře rámuje šedá obloha, příliš blízko dni, aby byla modrá a příliš blízko noci, aby byla černá. Za pár okamžiků tato podívaná bez přípravy skončila. Letadlo přeletělo přes Měsíc. Kondenzační stopa se rozplynula. Slunce zapadlo. Měsíc zapadnul. Obloha zčernala a objevilo se na ní tisíce hvězd, které se skrývaly v šedém závoji.

Štítky: Výtrysk, Airplane, Crescent moon


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »