Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavá obloha nad Údolím smrti

Uznání: Dan Duriscoe, U.S. National Park Service

Tato tajúplná zář nad Údolím smrti je v nebezpečí. Zarolujte doprava a uvidíte nádherný pohled z jednoho z nejtemnějších míst, které zůstalo v kontinentálních Spojených Státech: Údolí smrti v Kalifornii. Panoráma celé oblohy 360° se skládá z 30 snímků pořízených před dvěma lety v Racetrack Playa. Snímky byly digitálně zpracovány a ve větších výškách postupně protaženy tak, aby byl výsledek obdélníkový. V popředí obrázku je napravo neobvykle umístěný kámen, který do Racetrack Playa odtlačily silné větry po vydatném dešti. V pozadí je majestátní noční obloha s tisíci hvězd a mnoha souhvězdími. Středem vede centrální pás naší Galaxie Mléčná dráha. Tmavou oblohu jako je tato ohrožuje v celých Spojených Státech světelné znečištění a proto Mezinárodní sdružení pro temnou oblohu spolu se Službou amerických národních parků navrhují metody, které ji dokáží ochránit.

Štítky: Milky Way Galaxy, Death Valley, Racetrack Playa


15. vesmírný týden 2026

15. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je nízká, ubylo i skvrn. Posádka lodi Orion mise Artemis II úspěšně obletěla Měsíc a je na cestě zpátky k Zemi. Proběhlo 34. opakované použití prvního stupně rakety Falcon 9. Startoval také Atlas V s družicemi sítě Leo. Před 65 lety se člověk vydal na oběžnou dráhu kolem Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

R3 panstarrs

Vznikala za počasí -2°C bezvětří téměř ideální. Kometa zaznamenaná přibližně na 1/3 vzdálenosti mezi hvězdou Markab k Sheatu v Pegase přesněji RA/DEC 23h 07m +19°51' Jasností mi připomíná časy s podzimním Lemmonem někdy na přelomu září a října

Další informace »