Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavá obloha nad Údolím smrti

Uznání: Dan Duriscoe, U.S. National Park Service

Tato tajúplná zář nad Údolím smrti je v nebezpečí. Zarolujte doprava a uvidíte nádherný pohled z jednoho z nejtemnějších míst, které zůstalo v kontinentálních Spojených Státech: Údolí smrti v Kalifornii. Panoráma celé oblohy 360° se skládá z 30 snímků pořízených před dvěma lety v Racetrack Playa. Snímky byly digitálně zpracovány a ve větších výškách postupně protaženy tak, aby byl výsledek obdélníkový. V popředí obrázku je napravo neobvykle umístěný kámen, který do Racetrack Playa odtlačily silné větry po vydatném dešti. V pozadí je majestátní noční obloha s tisíci hvězd a mnoha souhvězdími. Středem vede centrální pás naší Galaxie Mléčná dráha. Tmavou oblohu jako je tato ohrožuje v celých Spojených Státech světelné znečištění a proto Mezinárodní sdružení pro temnou oblohu spolu se Službou amerických národních parků navrhují metody, které ji dokáží ochránit.

Štítky: Milky Way Galaxy, Death Valley, Racetrack Playa


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »