Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Europy

Uznání: NASA, Johns Hopkins U. APL, SWRI

Po čem byste se měli dívat u Jupiteru při své cestě k Plutu? Tuto otázku nedávno zvažovala NASA a od jednoho kosmického nadšence dostala námět zachytit východ měsíce nad Jupiterem. Neobvyklý pohled pořídila v únoru kosmická sonda New Horizons těsně poté, co prosvištěla kolem Jupiteru na své cestě k Plutu a do vnější sluneční soustavy. Nahoře je popraskaný povrch rozsáhlých ledových polí Europy, který je vidět hned nahoře nad změtí vířících mračen Jupiteru. Europa je jedním z největších měsíců Jupiteru a možná že hostí podpovrchové kapalné oceány, které jsou realnými kandidáty na mimozemský život. Při průletu kolem Jupiteru New Horizons také konala vědecká pozorování vrchních mračen Jupiteru a srovnávací snímky sopek na Io a jeho trvale se měnícího povrchu.
Oprava:Upraven slovosled na návrh Ivana Růžičky 7.5.

Štítky: Hvězdokupa, Lmc, R136


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »