Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Europy

Uznání: NASA, Johns Hopkins U. APL, SWRI

Po čem byste se měli dívat u Jupiteru při své cestě k Plutu? Tuto otázku nedávno zvažovala NASA a od jednoho kosmického nadšence dostala námět zachytit východ měsíce nad Jupiterem. Neobvyklý pohled pořídila v únoru kosmická sonda New Horizons těsně poté, co prosvištěla kolem Jupiteru na své cestě k Plutu a do vnější sluneční soustavy. Nahoře je popraskaný povrch rozsáhlých ledových polí Europy, který je vidět hned nahoře nad změtí vířících mračen Jupiteru. Europa je jedním z největších měsíců Jupiteru a možná že hostí podpovrchové kapalné oceány, které jsou realnými kandidáty na mimozemský život. Při průletu kolem Jupiteru New Horizons také konala vědecká pozorování vrchních mračen Jupiteru a srovnávací snímky sopek na Io a jeho trvale se měnícího povrchu.
Oprava:Upraven slovosled na návrh Ivana Růžičky 7.5.

Štítky: Hvězdokupa, Lmc, R136


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »