Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozžehnutá hvězdokupa R136

Uznání: NASA, J. Trauger (JPL), J. Westphal (Caltech),

Ve středu hvězdotvorné oblasti 30 Doradus se nachází obrovská kupa největších, nejteplejších a nejhmotnějších známých hvězd. Tyto hvězdy známé jako hvězdokupa R136 a část okolní mlhoviny jsou zachycené zde na tomto nádherném snímku ve viditelném světle z Hubblova kosmického dalekohledu. Plynové a prachové mraky v 30 Doradus, též známé pod názvem mlhovina Tarantule, byly silnými větry a ultrafialovým zářením z této horké hvězdokupy opracovány do protáhlých útvarů. Mlhovina 30 Doradus leží v sousední galaxii Malé Magellanovo mračno, které se nachází zhruba 170 000 světelných let daleko.

Štítky: Hvězdokupa, Lmc, R136


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »