Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie Sombrero přes celé spektrum

Uznání: X-ray: NASA/UMass/Q.D.Wang et al.; Optical: NASA/STScI/AURA/Hubble Heritage;
Infrared: NASA/JPL-Caltech/Univ. AZ/R.Kennicutt/SINGS Team

Na tomto jedinečném kompozitním obrázku, který zabírá elektromagnetické spektrum ze tří velkých vesmírných observatoří, je galaxie Sombrero (neboli spirální galaxie M104), slavná díky svému širokému prstenci zakrývajícího prachu a svému tvaru klobouku. Chandra zkoumala vysokoenergetickou rentgenovou emisi Sombrera (modře) a zvýrazňuje všudypřítomný, řídký, horký plyn, který sahá zhruba 60 000 světelných let daleko od galaktického centra. Hubblův optický pohled (zeleně) ukazuje známější emisi populace hvězd Sombrera, která je vidět téměř z boční perspektivy a u galaktického jádra se zřetelně vydouvá. Široký prstenec prachu, který zakrývá světlo v jiných pásmech, září v infračerveném příspěvku (červeně) od Spitzerova kosmického dalekohledu. Galaxie Sombrero je asi 28 miliónů světelných let daleko u jižního okraje rozsáhlé kupy galaxií v Panně.

Štítky: Infračervený, Chandra, Rentgenový, M104, Hubble, Sombrero galaxy, Spitzer


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »