Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie Sombrero přes celé spektrum

Uznání: X-ray: NASA/UMass/Q.D.Wang et al.; Optical: NASA/STScI/AURA/Hubble Heritage;
Infrared: NASA/JPL-Caltech/Univ. AZ/R.Kennicutt/SINGS Team

Na tomto jedinečném kompozitním obrázku, který zabírá elektromagnetické spektrum ze tří velkých vesmírných observatoří, je galaxie Sombrero (neboli spirální galaxie M104), slavná díky svému širokému prstenci zakrývajícího prachu a svému tvaru klobouku. Chandra zkoumala vysokoenergetickou rentgenovou emisi Sombrera (modře) a zvýrazňuje všudypřítomný, řídký, horký plyn, který sahá zhruba 60 000 světelných let daleko od galaktického centra. Hubblův optický pohled (zeleně) ukazuje známější emisi populace hvězd Sombrera, která je vidět téměř z boční perspektivy a u galaktického jádra se zřetelně vydouvá. Široký prstenec prachu, který zakrývá světlo v jiných pásmech, září v infračerveném příspěvku (červeně) od Spitzerova kosmického dalekohledu. Galaxie Sombrero je asi 28 miliónů světelných let daleko u jižního okraje rozsáhlé kupy galaxií v Panně.

Štítky: Infračervený, Chandra, Rentgenový, M104, Hubble, Sombrero galaxy, Spitzer


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »