Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Železný ohon komety McNaught

Uznání: M. Fulle, F. Leblanc (INAF) et al., SECCHI / STEREO, NASA

Na tomto pohledu z kosmické sondy STEREO A je kometa McNaught, která počátkem tohoto roku vynikala na pozemské obloze. Koma komety McNaught je natolik jasná, že prokvétá do dlouhého horizontálního pruhu na spodku políčka. Brilantní Venuše v levém horním rohu digitálního snímku také vytváří výraznou horizontální čáru. Ale citlivá kamera opravdu přesně zaznamenala rýhování ve slavném prachovém ohonu komety McNaught v oblasti, která sahala více jak 30 miliónů kilometrů směrem vpravo nahoru. O samostatném, slabším, obloukovitém ohonu hned nalevo od prachového ohonu se původně myslelo, že je to příklad běžného iontového ohonu, který vzniká z elektricky nabitých atomů, které od komety odnáší sluneční vítr. Ovšem podrobné modelování ukazuje, že ohon vzniknul z atomů neutrálního železa, které odtlačoval tlak slunečního světla, je to první vůbec kdy zaznamenaný ohon z neutrálního železa u komety. Předpokládá se, že atomy železa pocházejí z prachových zrn z jádra komety, která obsahuje minerál ze železa a síry troilit (FeS, sirník železnatý).

Štítky: Ohon, Iron, Comet mcnaught, C2006p1


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »