Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Železný ohon komety McNaught

Uznání: M. Fulle, F. Leblanc (INAF) et al., SECCHI / STEREO, NASA

Na tomto pohledu z kosmické sondy STEREO A je kometa McNaught, která počátkem tohoto roku vynikala na pozemské obloze. Koma komety McNaught je natolik jasná, že prokvétá do dlouhého horizontálního pruhu na spodku políčka. Brilantní Venuše v levém horním rohu digitálního snímku také vytváří výraznou horizontální čáru. Ale citlivá kamera opravdu přesně zaznamenala rýhování ve slavném prachovém ohonu komety McNaught v oblasti, která sahala více jak 30 miliónů kilometrů směrem vpravo nahoru. O samostatném, slabším, obloukovitém ohonu hned nalevo od prachového ohonu se původně myslelo, že je to příklad běžného iontového ohonu, který vzniká z elektricky nabitých atomů, které od komety odnáší sluneční vítr. Ovšem podrobné modelování ukazuje, že ohon vzniknul z atomů neutrálního železa, které odtlačoval tlak slunečního světla, je to první vůbec kdy zaznamenaný ohon z neutrálního železa u komety. Předpokládá se, že atomy železa pocházejí z prachových zrn z jádra komety, která obsahuje minerál ze železa a síry troilit (FeS, sirník železnatý).

Štítky: Ohon, Iron, Comet mcnaught, C2006p1


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »