Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Příběh dvou polokoulí

Uznání a copyright: S. Deiries (ESO), M. Fulle (INAF)

Prachový ohon komety McNaught se 19. až 20. ledna rozprostíral na délce asi 150 miliónů kilometrů (1 AJ), takže zachycení v celé jeho kráse vyžadovalo snímky z jižní i severní polokoule planety Země. Dva takové pohledy z Cerro Paranal v Chile (vlevo) a z Kárnských Alp v Itálii jsou kombinovány do tohoto jedinečného obrázku, který také poskytuje perspektivní pohled na dráhu komety (tečkovaná čára) a relativní polohu Slunce. Prachový ohon nejprve ovládá tlak slunečního záření a tak zpočátku směřuje směrem od Slunce a též vně kometární dráhy. Astronomové zkouší popsat složitou strukturu ohonu včetně výrazného pruhování uvažováním sil působících na prach (např. gravitace, sluneční vítr a záření), stejně jako čas uvolnění a velikost prachových částic. Čárkované čáry udávající polohy prachových zrn uvolněných zhruba ve stejné době vzhledem k průchodu perihéliem se nazývají synchrony. Spojité čáry označující polohy zrn o stejné velikosti jsou syndyny.

Štítky: Prach, Ohon, C/2006p1, Comet mcnaught


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »