Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Plamen podrobně

Uznání a copyright: Robert Gendler, Jan-Erik Ovaldsen

Mlhovina Plamen pochopitelně nehoří. Tato mlhovina je též známa jako NGC 2024 a její sugestivně červená barva pochází od zářících atomů vodíku na okraji obrovského komplexu molekulárních mračen v Orionu vzdáleného asi 1500 světelných let. Atomy vodíku byly ionizovány, neboli zbaveny svých elektronů a jak se atomy a elektrony rekombinují, tak září. Co ale vodíkové atomy ionizuje? Na tomto podrobném pohledu vystupuje v siluetě proti záři vodíku tmavý pás absorbujícího mezihvězdného prachu a pro optické dalekohledu ukrývá opravdový zdroj energie mlhoviny Plamen. Na infračervených vlnových délkách je přes zatmívající prach vidět, že se za temným pásem nachází kupa horkých, mladých hvězd. Zdrojem energetického ultrafialového záření, které ionizuje vodík v mlhovině Plamen je nejspíš mladá, hmotná hvězda z této hvězdokupy.

Štítky: Orion, Vodík, Flame nebula, Ngc2024


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »