Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Film: Cassini překračuje rovinu Saturnových prstenců

Uznání: NASA / JPL / SSI ; Animation: Gordan Ugarkovic & Emily Lakdawalla

Jak by vypadaly Saturnovy prstence, kdyby jste právě procházeli rovinou prstenců? Pro odpověď na tuto otázku NASA zamířila kamery kosmické sondy Cassini na Saturnovy prstence, když tento automatický průzkumník přecházel z osvětlené strany prstenců na zastíněnou stranu. Výsledné snímky z polohy vně prstenců a většiny měsíců, ale uvnitř oběžné dráhy Titanu dohromady vytvořily filmovou smyčku. Tento film demonstruje, že hustota částic v prstencích a jejich odrazivost činí některé zastíněné části skoro fotografickými negativy osvětlené strany, ale téměř prázdné oblasti zůstávají pořád tmavé. Vidět jsou také měsíce Enceladus, Mimas, Janus, Epimetheus, Prometheus a Pandora, které obíhají kolem Saturnu. Na snímcích v době překračování roviny lze opravdu ocenit extrémní tenkost Saturnových prstenců.

Štítky: Saturn, Měsíce, Cassini


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru před Sluncem

Bílov okr. NJ, čas 13:50 SEČ

Další informace »