Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Film: Cassini překračuje rovinu Saturnových prstenců

Uznání: NASA / JPL / SSI ; Animation: Gordan Ugarkovic & Emily Lakdawalla

Jak by vypadaly Saturnovy prstence, kdyby jste právě procházeli rovinou prstenců? Pro odpověď na tuto otázku NASA zamířila kamery kosmické sondy Cassini na Saturnovy prstence, když tento automatický průzkumník přecházel z osvětlené strany prstenců na zastíněnou stranu. Výsledné snímky z polohy vně prstenců a většiny měsíců, ale uvnitř oběžné dráhy Titanu dohromady vytvořily filmovou smyčku. Tento film demonstruje, že hustota částic v prstencích a jejich odrazivost činí některé zastíněné části skoro fotografickými negativy osvětlené strany, ale téměř prázdné oblasti zůstávají pořád tmavé. Vidět jsou také měsíce Enceladus, Mimas, Janus, Epimetheus, Prometheus a Pandora, které obíhají kolem Saturnu. Na snímcích v době překračování roviny lze opravdu ocenit extrémní tenkost Saturnových prstenců.

Štítky: Saturn, Měsíce, Cassini


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »