Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Film: Cassini překračuje rovinu Saturnových prstenců

Uznání: NASA / JPL / SSI ; Animation: Gordan Ugarkovic & Emily Lakdawalla

Jak by vypadaly Saturnovy prstence, kdyby jste právě procházeli rovinou prstenců? Pro odpověď na tuto otázku NASA zamířila kamery kosmické sondy Cassini na Saturnovy prstence, když tento automatický průzkumník přecházel z osvětlené strany prstenců na zastíněnou stranu. Výsledné snímky z polohy vně prstenců a většiny měsíců, ale uvnitř oběžné dráhy Titanu dohromady vytvořily filmovou smyčku. Tento film demonstruje, že hustota částic v prstencích a jejich odrazivost činí některé zastíněné části skoro fotografickými negativy osvětlené strany, ale téměř prázdné oblasti zůstávají pořád tmavé. Vidět jsou také měsíce Enceladus, Mimas, Janus, Epimetheus, Prometheus a Pandora, které obíhají kolem Saturnu. Na snímcích v době překračování roviny lze opravdu ocenit extrémní tenkost Saturnových prstenců.

Štítky: Saturn, Měsíce, Cassini


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »