Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Film: Cassini překračuje rovinu Saturnových prstenců

Uznání: NASA / JPL / SSI ; Animation: Gordan Ugarkovic & Emily Lakdawalla

Jak by vypadaly Saturnovy prstence, kdyby jste právě procházeli rovinou prstenců? Pro odpověď na tuto otázku NASA zamířila kamery kosmické sondy Cassini na Saturnovy prstence, když tento automatický průzkumník přecházel z osvětlené strany prstenců na zastíněnou stranu. Výsledné snímky z polohy vně prstenců a většiny měsíců, ale uvnitř oběžné dráhy Titanu dohromady vytvořily filmovou smyčku. Tento film demonstruje, že hustota částic v prstencích a jejich odrazivost činí některé zastíněné části skoro fotografickými negativy osvětlené strany, ale téměř prázdné oblasti zůstávají pořád tmavé. Vidět jsou také měsíce Enceladus, Mimas, Janus, Epimetheus, Prometheus a Pandora, které obíhají kolem Saturnu. Na snímcích v době překračování roviny lze opravdu ocenit extrémní tenkost Saturnových prstenců.

Štítky: Saturn, Měsíce, Cassini


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »