Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Thorova přilba z CFHT

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

NGC 2359 je výrazná emisní mlhovina s impozantním populárním jménem Thorova přilba. Jistě, její sugestivně křídlatý vzhled by mohl někoho vést k názvu "kačení mlhovina", ale kdybyste byli mlhovinou, které jméno byste si vybrali? Ať už je jméno jakékoliv, tak NGC 2359 je bublinovitá mlhovina o rozměru asi 30 světelných let rozfouknutá energetickými větry z extrémně horké hvězdy, která je vidět u středu a klasifikuje se jako Wolf-Rayetova hvězda. Wolf-Rayetovy hvězdy jsou vzácní modří obři s rozvinutými hvězdnými větry o rychlostech miliónů kilometrů za hodinu. Předpokládá se, že ke složitějšímu tvaru a k zakřiveným strukturám rázových vln přispěla interakce s velkým okolním molekulárním mračnem. NGC 2359 je asi 15 000 světelných let daleko v souhvězdí Velkého psa (Canis Major).

Štítky: Thor's helmet, NGC 2359, Bubblicious


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »