Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Film: Zelený záblesk nad Itálií

Uznání a copyright: Danilo Pivato (Beyond the Moon)

Jak by mohlo Slunce zezelenat? Obtížně pozorovatelný letmý zelený záblesk nahoře je jev dokumentovaný u vycházejícího nebo zapadajícího slunce způsobovaný ohybem, čili refrakcí, slunečního světla atmosférou. Zemská atmosféra rozkládá do barev bílé sluneční světlo jako slabý hranol, který trochu ohýbá červené barvy a pod postupně většími úhly zelené a modré barvy. Za jasné oblohy lze někdy těsně nad horním slunečním okrajem, když je slunce blízko vzdáleného obzoru po dobu několika sekund spatřit zelený záblesk. Tento film se zeleným zábleskem zachytil z vrcholu Mt. Autore v Itálii ve výši 1850 metrů astrofotograf Danilo Pivato. Doba mezi políčky filmu se mění od více jak minuty na začátku k asi jedné sekundě, když se záblesk stává viditelným.

Štítky: Slunce, Zelený záblesk, Italy


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »