Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Film: Zelený záblesk nad Itálií

Uznání a copyright: Danilo Pivato (Beyond the Moon)

Jak by mohlo Slunce zezelenat? Obtížně pozorovatelný letmý zelený záblesk nahoře je jev dokumentovaný u vycházejícího nebo zapadajícího slunce způsobovaný ohybem, čili refrakcí, slunečního světla atmosférou. Zemská atmosféra rozkládá do barev bílé sluneční světlo jako slabý hranol, který trochu ohýbá červené barvy a pod postupně většími úhly zelené a modré barvy. Za jasné oblohy lze někdy těsně nad horním slunečním okrajem, když je slunce blízko vzdáleného obzoru po dobu několika sekund spatřit zelený záblesk. Tento film se zeleným zábleskem zachytil z vrcholu Mt. Autore v Itálii ve výši 1850 metrů astrofotograf Danilo Pivato. Doba mezi políčky filmu se mění od více jak minuty na začátku k asi jedné sekundě, když se záblesk stává viditelným.

Štítky: Slunce, Zelený záblesk, Italy


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »