Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Film: Zelený záblesk nad Itálií

Uznání a copyright: Danilo Pivato (Beyond the Moon)

Jak by mohlo Slunce zezelenat? Obtížně pozorovatelný letmý zelený záblesk nahoře je jev dokumentovaný u vycházejícího nebo zapadajícího slunce způsobovaný ohybem, čili refrakcí, slunečního světla atmosférou. Zemská atmosféra rozkládá do barev bílé sluneční světlo jako slabý hranol, který trochu ohýbá červené barvy a pod postupně většími úhly zelené a modré barvy. Za jasné oblohy lze někdy těsně nad horním slunečním okrajem, když je slunce blízko vzdáleného obzoru po dobu několika sekund spatřit zelený záblesk. Tento film se zeleným zábleskem zachytil z vrcholu Mt. Autore v Itálii ve výši 1850 metrů astrofotograf Danilo Pivato. Doba mezi políčky filmu se mění od více jak minuty na začátku k asi jedné sekundě, když se záblesk stává viditelným.

Štítky: Slunce, Zelený záblesk, Italy


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »