Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův Hyperion: Měsíc se starými krátery

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co se nachází na dně podivný kráterů na Hyperionu? Nikdo neví. S rozřešení záhady přispěla sonda Cassini, která nyní obíhá Saturn a koncem roku 2005 prolétla kolem houbovitého měsíce a pořídila snímek s dosud nevídanými podrobnostmi. Snímek ve falešných barvách nahoře ukazuje pozoruhodný svět posetý divnými krátery a všeobecně nezvyklým povrchem. Jemné barevné rozdíly nejspíše ukazují rozdíly ve složení povrchu. Na dně většiny kráterů se nachází nějaký druh neznámého materiálu. Prohlídka snímku ukazuje jasné útvary, které naznačují, že tmavý materiál by na některých místech mohl mít tloušťku jen 10 metrů. Hyperion má průměr asi 250 kilometrů, rotuje chaoticky a jeho hustota je tak nízká, že má asi uvnitř rozsáhlou soustavu dutin.

Štítky: Saturn, Krátery, Hyperion


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »