Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův Hyperion: Měsíc se starými krátery

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co se nachází na dně podivný kráterů na Hyperionu? Nikdo neví. S rozřešení záhady přispěla sonda Cassini, která nyní obíhá Saturn a koncem roku 2005 prolétla kolem houbovitého měsíce a pořídila snímek s dosud nevídanými podrobnostmi. Snímek ve falešných barvách nahoře ukazuje pozoruhodný svět posetý divnými krátery a všeobecně nezvyklým povrchem. Jemné barevné rozdíly nejspíše ukazují rozdíly ve složení povrchu. Na dně většiny kráterů se nachází nějaký druh neznámého materiálu. Prohlídka snímku ukazuje jasné útvary, které naznačují, že tmavý materiál by na některých místech mohl mít tloušťku jen 10 metrů. Hyperion má průměr asi 250 kilometrů, rotuje chaoticky a jeho hustota je tak nízká, že má asi uvnitř rozsáhlou soustavu dutin.

Štítky: Saturn, Krátery, Hyperion


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »