Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdokupa Sněhová vločka versus Kuželová mlhovina

Uznání: NASA, JPL-Caltech, P. S. Teixeira (CfA)

V okolí Kuželové mlhoviny lze nalézt podivné tvary a textury. Tyto vzory jsou výsledkem divokého neklidu, který doprovází vznik otevřené hvězdokupy známé jako NGC 2264, hvězdokupy Sněhová vločka. Pro lepší pochopení tohoto procesu pořídil Spitzerův kosmický dalekohled ve dvou barvách v infračerveném světle podrobný snímek této oblasti. Pole posévají jasné hvězdy z hvězdokupy Sněhová vločka. Tyto hvězdy brzy rozehřejí a zničí plyn i prachové hory, ze kterých vznikly. Jedna taková prachová hora je slavná Kuželová mlhovina, která je vidět na snímku nahoře vlevo a míří na jasnou hvězdu u středu pole. Celá oblast NGC 2264 je vzdálená asi 2 500 světelných let v souhvězdí Jednorožce (Monoceros).

Štítky: NGC 2264, Cone Nebula, Snowflake cluster


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »