Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejjasnější supernova SN 2006GY

Uznání: X-ray: NASA / CXC, Nathan Smith, Weidong Li (UC Berkeley) et al.;
IR: Lick/UC Berkeley/J.Bloom, C.Hansen

Hvězdná exploze katalogizovaná jako supernova SN 2006gy září ve své hostitelské galaxii NGC 1262 jednak na širokoúhlém snímku (vlevo) a též na zvětšeném pohledu oblasti kolem jádra galaxie (horní pravý panel). Při odhadované vzdálenosti 240 miliónů světelných let byla SN 2006gy jasnější a zůstala déle jasnější, než kterákoliv předtím pozorovaná supernova. Pozorování z Chandry v dolním pravém panelu stanovují rentgenovou jasnost supernovy a poskytují silný důkaz teorii, že SN 2006gy byla smrtící explozí hvězdy více jak 100 krát hmotnější než Slunce. U takových výjmečně hmotných hvězd astronomové předpokládají, že nestabilita párů hmota-antihmota vede ke kosmickému výbuchu a rozmetá jádro. Takže na rozdíl od supernov z jiných hmotných hvězd nezůstává ani neutronová hvězda, ani černá díra. Je zajímavé, že mezi analogické předchůdce SN 2006gy v naší vlastní galaxii může patřit dobře známá a extrémně hmotná hvězda Eta Carinae.

Štítky: Supernova, Eta Carinae, Massive star, Sn2006gy


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »