Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejjasnější supernova SN 2006GY

Uznání: X-ray: NASA / CXC, Nathan Smith, Weidong Li (UC Berkeley) et al.;
IR: Lick/UC Berkeley/J.Bloom, C.Hansen

Hvězdná exploze katalogizovaná jako supernova SN 2006gy září ve své hostitelské galaxii NGC 1262 jednak na širokoúhlém snímku (vlevo) a též na zvětšeném pohledu oblasti kolem jádra galaxie (horní pravý panel). Při odhadované vzdálenosti 240 miliónů světelných let byla SN 2006gy jasnější a zůstala déle jasnější, než kterákoliv předtím pozorovaná supernova. Pozorování z Chandry v dolním pravém panelu stanovují rentgenovou jasnost supernovy a poskytují silný důkaz teorii, že SN 2006gy byla smrtící explozí hvězdy více jak 100 krát hmotnější než Slunce. U takových výjmečně hmotných hvězd astronomové předpokládají, že nestabilita párů hmota-antihmota vede ke kosmickému výbuchu a rozmetá jádro. Takže na rozdíl od supernov z jiných hmotných hvězd nezůstává ani neutronová hvězda, ani černá díra. Je zajímavé, že mezi analogické předchůdce SN 2006gy v naší vlastní galaxii může patřit dobře známá a extrémně hmotná hvězda Eta Carinae.

Štítky: Supernova, Eta Carinae, Massive star, Sn2006gy


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční halo nad Průhonicemi

E-M10MarkII, 1/4000 s f/13 12 mm při dopíjení krabičky chutného acidofilního mléka jsem zvrátil hlavu kolmo k nebesům a za odměnu ajtakrajta - Sluneční halo jak brno. Honem k té zajímavé moderní lampě na náměstí a cvak, než to zmizí... To velké halo jsem objevil až doma, takže je tam aspoň ten kousek. Mírně upravená sytost barev, stažený jas, trochu kontrastu je to identické pozorování jevu, který nafotil Petr Mazanec o vous vedle Na Chodově.

Další informace »