Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kompozitní Krab

Uznání: NASA - X-ray: CXC, J.Hester (ASU) et al.;
Optical: ESA, J.Hester and A.Loll (ASU); Infrared: JPL-Caltech, R.Gehrz (U. Minn)

Krabí mlhovina je katalogizována jako M1, první objekt ve slavném seznamu Charlese Messiera věcí, které nejsou komety. Ve skutečnosti je o Krabí mlhovině nyní známo, že je to zbytek po supernově, rozpínající se trosky po smrtící explozi hmotné hvězdy. Tento spletitý snímek ve falešných barvách kombinuje data z vesmírných observatoří Chandra, Hubble a Spitzer, aby bylo možno zkoumat mračno kosmických trosek v rentgenovém (modrofialová), optickém (zelená) a infračerveném (červená) světle. Pulsar v Krabí mlhovině, jeden z nejexotičtějších objektů známý moderním astronomům, neutronová hvězda rotující 30 krát za sekundu, je jasná skvrna poblíž středu obrázku. Tento zhroucený zbytek hvězdného jádra pohání emisi Krabí mlhoviny napříč elektromagnetickým spektrem jako kosmické dynamo. Krabí mlhovina má 12 světelných let a je vzdálená asi 6500 světelných let v souhvězdí Býka (Taurus).

Štítky: Zbytek supernovy, Krabí mlhovina, Pulsar, M1


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »