Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pomozte hledat mezihvězdný prach

Uznání a copyright: Stardust@Home Project, Space Science Lab., U. C. Berkeley, NASA

Co způsobilo tuto díru? Díra na kterou se ptáme je vidět jako malý černý kroužek zcela vpravo. Pokud se vám snímek aerogelu nahoře zdá hloupý a nezajímavý, tak tedy vítejte ve světě skutečné vědy. Zajímavé je to, že něco tu díru vytvořilo a to něco mohlo být docela dobře prvním zachyceným kusem hmoty mimo naši sluneční soustavu. Ať už tu díru vytvořilo cokoliv, tak byla zachycena do aerogelu kosmické sondy Stardust, která několik let letěla naší sluneční soustavou a potom na Zemi přistála návratová kapsle. Vědci se nyní přehrabují v aerogelu a hledají, jaké částice uvízly. Mnoho částic je jistě z místní komety Wild 2, kolem které sonda prolétla v roce 2004. Předpokládá se, že jen několik částic, možná 10 či méně, pochází mimo sluneční soustavu. Najít je je natolik obtížné, že Stardust tým vytvořil stáhnutelný program interaktivního mikroskopu, který umožňuje každému, kdo má standardní počítač pomoci s prohlídkou řezů aerogelu a hledat stopy mezihvězdného prachu. Dobří kandidáti takových stop budou později podrobně prozkoumáni členy týmu Stardust.

Štítky: Stardust, Aerogel, Interstellar dust


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »