Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pavouk a Moucha

Uznání a copyright: Steve Cannistra (StarryWonders)

Hvězdokupami a mlhovinami se to ve starobylém severním souhvězdí Vozky (Auriga), v oblasti se zajímavou dvojicí NGC 1931 (vlevo dole) a IC 417, jen hemží. Na tomto skvělém barevném snímku může představivé oko v rozlehlé IC 417 a malé NGC 1931 vidět kosmického pavouka a mouchu. Obě mladé otevřené hvězdokupy jsou vzdálené asi 10 000 světelných let, vznikly v mezihvězdných mračnech a jsou ještě stále ponořeny do zářícího vodíku. Kompaktnější NGC 1931 má rozměr asi 10 světelných let s kontrastními modrými odstíny, které jsou charakteristické pro světlo hvězd odrážené od prachu.

Štítky: Emisní mlhovina, Otevřená hvězdokupa, Ic417, Ngc1931


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »