Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzplanutí komety SWAN

Uznání a copyright: Paolo Candy

Komet SWAN (C/2006 M4), která je kolem největšího přiblížení k Zemi, tento týden nečekaně zjasnila a stala se tak viditelnou pro pozorovatele pod tmavou noční oblohou. Teleskopičtí pozorovatelé si též povšimli dramatických změn v barvách komy a ohonu, jak je vidět na pohledu pořízeném 25. října. Obrázek byl sestaven ze snímků centrovaných na kometu o celkové expoziční době 8 minut, vzhledem k jejímu poměrně rychlému pohybu vůči hvězdnému pozadí. Obrázek na obloze pokrývá asi 1 stupeň. Pozorovatelé na severní polokouli by měli stále kometu triedrem na časné večerní obloze snadno vyhledat i přestože se v nadcházejícíh dnech zvýší celková jasnost oblohy měsíčním světlem. Dívejte se nad severozápadní obzor do souhvězdí Herkula.

Štítky: Kometa, C/2006 m4 swan, Swan


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »