Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční bafání

Uznání: EIT, The SOHO Consortium, ESA, NASA

Naše Země vzdoruje poryvům částic ze Slunce. Monitory na palubě kosmické sondy SOHO, které trvale sledují Slunce, zaznamenaly 7. dubna 1997, že se ve sluneční koroně vyboulila slabá skvrnka, ale tentokrát z ní vyrostl velký vybuchující koronální výtrysk hmoty - CME (Coronal Mass Ejection). Téměř současně zacala detekovat vzplanutí na rádiových vlnách z elektronů této magnetické bouře kosmická sonda NASA WIND. Jak vysokoenergetický plyn vystřelil do sluneční soustavy, tak se sluneční koronou začaly šířit nadzvukové vlny. Obrázek nahoře ukazuje dvě fotografie Slunce pořízené v rozestupu asi 15 minut a odečtené, tudíž zvýrazňující jako něco neobvyklého výbuch CME. Plyn z CME měl pro Zemi nepatrné důsledky, ale nejspíše vytvořil prchavé, pokud ne barvité pozemské polární záře.

Štítky: Slunce, Bouře, Cme


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »