Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční bafání

Uznání: EIT, The SOHO Consortium, ESA, NASA

Naše Země vzdoruje poryvům částic ze Slunce. Monitory na palubě kosmické sondy SOHO, které trvale sledují Slunce, zaznamenaly 7. dubna 1997, že se ve sluneční koroně vyboulila slabá skvrnka, ale tentokrát z ní vyrostl velký vybuchující koronální výtrysk hmoty - CME (Coronal Mass Ejection). Téměř současně zacala detekovat vzplanutí na rádiových vlnách z elektronů této magnetické bouře kosmická sonda NASA WIND. Jak vysokoenergetický plyn vystřelil do sluneční soustavy, tak se sluneční koronou začaly šířit nadzvukové vlny. Obrázek nahoře ukazuje dvě fotografie Slunce pořízené v rozestupu asi 15 minut a odečtené, tudíž zvýrazňující jako něco neobvyklého výbuch CME. Plyn z CME měl pro Zemi nepatrné důsledky, ale nejspíše vytvořil prchavé, pokud ne barvité pozemské polární záře.

Štítky: Slunce, Bouře, Cme


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »