Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční bafání

Uznání: EIT, The SOHO Consortium, ESA, NASA

Naše Země vzdoruje poryvům částic ze Slunce. Monitory na palubě kosmické sondy SOHO, které trvale sledují Slunce, zaznamenaly 7. dubna 1997, že se ve sluneční koroně vyboulila slabá skvrnka, ale tentokrát z ní vyrostl velký vybuchující koronální výtrysk hmoty - CME (Coronal Mass Ejection). Téměř současně zacala detekovat vzplanutí na rádiových vlnách z elektronů této magnetické bouře kosmická sonda NASA WIND. Jak vysokoenergetický plyn vystřelil do sluneční soustavy, tak se sluneční koronou začaly šířit nadzvukové vlny. Obrázek nahoře ukazuje dvě fotografie Slunce pořízené v rozestupu asi 15 minut a odečtené, tudíž zvýrazňující jako něco neobvyklého výbuch CME. Plyn z CME měl pro Zemi nepatrné důsledky, ale nejspíše vytvořil prchavé, pokud ne barvité pozemské polární záře.

Štítky: Slunce, Bouře, Cme


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »