Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koruna Slunce

Uznání a copyright: Koen van Gorp

Úplné sluneční zatmění poskytuje skvělý a inspirující pohled na rozsáhlou vnější atmosféru Slunce, neboli koronu. Jemné stíny a rejdící útvary korony, které postřehne oko při rozsahu jasností větším jak 10 000 k 1, činí notoricky potíže při zachycení na jediném obrázku. Tento složený obraz se skládá z 33 snímků s expoziční dobou od 1/8000 do 1/5 sekundy a je velice věrně ukazuje korunu Slunce v celé své kráse. Teleskopické záběry byly pořízeny z města Side v Turecku při slunečním zatmění 29. března, tedy při geocentrické události na obloze, která byla hojně pozorována při téměř ideálních podmínkách. Složený obraz také zachycuje narůžovělou protuberanci, která se zvedá nad horním okrajem zakrytého Slunce.

Štítky: Sluneční korona, Total solar eclipse


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »