Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koruna Slunce

Uznání a copyright: Koen van Gorp

Úplné sluneční zatmění poskytuje skvělý a inspirující pohled na rozsáhlou vnější atmosféru Slunce, neboli koronu. Jemné stíny a rejdící útvary korony, které postřehne oko při rozsahu jasností větším jak 10 000 k 1, činí notoricky potíže při zachycení na jediném obrázku. Tento složený obraz se skládá z 33 snímků s expoziční dobou od 1/8000 do 1/5 sekundy a je velice věrně ukazuje korunu Slunce v celé své kráse. Teleskopické záběry byly pořízeny z města Side v Turecku při slunečním zatmění 29. března, tedy při geocentrické události na obloze, která byla hojně pozorována při téměř ideálních podmínkách. Složený obraz také zachycuje narůžovělou protuberanci, která se zvedá nad horním okrajem zakrytého Slunce.

Štítky: Sluneční korona, Total solar eclipse


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »