Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mizející umbra

Uznání a copyright: Stephan Heinsius

Na tomto pohledu do krajiny několik kilometrů jihovýchodně od Incesu v Anatolii v Turecku mizí při úplném zatmění Slunce 29. března za obzorem temný centrální měsíční stín, neboli umbra. Vysoká, sněhem pokrytá hora v dálce je 3250 metrů vysoká sopka Hasan Dag. Tak jak pozorovatelé zatmění začínají právě vidět paprsky slunečního světla, které vykukuje kolem měsíčního okraje, tak se popředí stává jasnější, ale hory na obzoru nalevo od Hasan Dag jsou stále zcela ve stínu Měsíce. Pro pozorovatele v této části dráhy stínu trvala úplná fáze zatmění o něco méně jak 4 minuty, jelikož umbra pádila rychlostí přes 3000 kilometrů za hodinu.

Štítky: Sopka, Total solar eclipse, Umbra


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia Mesiaca a Marsu

Pozícia o 5.17 SEČ

Další informace »