Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mizející umbra

Uznání a copyright: Stephan Heinsius

Na tomto pohledu do krajiny několik kilometrů jihovýchodně od Incesu v Anatolii v Turecku mizí při úplném zatmění Slunce 29. března za obzorem temný centrální měsíční stín, neboli umbra. Vysoká, sněhem pokrytá hora v dálce je 3250 metrů vysoká sopka Hasan Dag. Tak jak pozorovatelé zatmění začínají právě vidět paprsky slunečního světla, které vykukuje kolem měsíčního okraje, tak se popředí stává jasnější, ale hory na obzoru nalevo od Hasan Dag jsou stále zcela ve stínu Měsíce. Pro pozorovatele v této části dráhy stínu trvala úplná fáze zatmění o něco méně jak 4 minuty, jelikož umbra pádila rychlostí přes 3000 kilometrů za hodinu.

Štítky: Sopka, Total solar eclipse, Umbra


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »