Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín Měsíce letí nad Afrikou

Uznání a copyright: EUMETSAT

Když minulý týden dostihnul Zemi stín Měsíce a dotknul se jí, tak výsledkem bylo zatmění Slunce. Takové zatmění je úplné pouze pro pozorovatele, kteří se nacházejí v úzkém pásu, který odpovídá stopě středové části stínu (umbra) na zemi. Při tomto zatmění, které uhánělo rychlostí skoro 2000 kilometrů za hodinu, stín Měsíce přelétl příhodně souš v částech Afriky a Austrálie. V daném místě trvala totalita tři minuty nebo méně. Hodně okolních oblastí zasáhla oblast světlejšího, ale mnohem širšího vnějšího stínu (penumbra) a tyto oblasti byly svědky částečného zatmění slunce. Film nahoře sleduje jak měsíční stín prolétá Afrikou při podobném zatmění v červnu 2001. Každé políčko od sebe dělí asi 20 minut. Film vznikl ze snímků pořízených evropskou družicí MeteoSat-6.

Štítky: Sluneční zatmění, Africa, Moon shadow, Animated gif


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Foceno v pondělí‎ ‎13‎. ‎srpna‎ ‎2018 0:53,15 s f/3,5 18 mm, ISO 12800

Další informace »