Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín Měsíce letí nad Afrikou

Uznání a copyright: EUMETSAT

Když minulý týden dostihnul Zemi stín Měsíce a dotknul se jí, tak výsledkem bylo zatmění Slunce. Takové zatmění je úplné pouze pro pozorovatele, kteří se nacházejí v úzkém pásu, který odpovídá stopě středové části stínu (umbra) na zemi. Při tomto zatmění, které uhánělo rychlostí skoro 2000 kilometrů za hodinu, stín Měsíce přelétl příhodně souš v částech Afriky a Austrálie. V daném místě trvala totalita tři minuty nebo méně. Hodně okolních oblastí zasáhla oblast světlejšího, ale mnohem širšího vnějšího stínu (penumbra) a tyto oblasti byly svědky částečného zatmění slunce. Film nahoře sleduje jak měsíční stín prolétá Afrikou při podobném zatmění v červnu 2001. Každé políčko od sebe dělí asi 20 minut. Film vznikl ze snímků pořízených evropskou družicí MeteoSat-6.

Štítky: Sluneční zatmění, Africa, Moon shadow, Animated gif


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »