Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SWAN potkala galaxii

Uznání a copyright: Andrea Tamanti

Tento kosmický portrét pořízený 9.října zachycuje nádhernou modrozelenou komu komety SWAN jak pózuje se spirální galaxií NGC 5005 v severním souhvězdí Honících psů (Canes Venatici). V té době byla kometa v blízkém popředí, asi 9 světelných minut od planety Země, zatímco galaxie se nachází v podstatnější vzdálenosti 60 miliónů světelných let. Kometa SWAN (česky LABUŤ, pozn.překl.) (C/2006 M4) není příbuzná žádnému ptákovi a byla tak pojmenována proto, protože byla poprvé spatřena na snímcích z kamery SWAN (Solar Wind ANisotropies) na palubě kosmické sondy SOHO, která sleduje Slunce. Kometa již obletěla Slunce a míří do mezihvězdného prostoru, ale předtím se ještě 24.října přiblíží k Zemi. Pozorovatelé na severní polokouli mohou nyní tuto kometu spatřit i triedry na časné večerní obloze nad severozápadním obzorem nedaleko oje Velkého vozu.

Štítky: Galaxie, Kometa, C/2006 m4 swan, Swan, Ngc5005


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »