Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachové skulptury v Růžicové mlhovině

Uznání a copyright: Ignacio de la Cueva Torregrosa

Co vytváří kosmické prachové skulptury v Růžicové mlhovině? Části Růžicové mlhoviny, též známé jako NGC 2244 a která je známá krásou svého celkového tvaru jsou krásné i při bližším pohledu. Nahoře jsou vidět globule tmavého prachu a plynu, které podléhají pomalé erozi od energetického světla a větrů nedalekých hmotných hvězd. Pokud by byly globule molekulárního mračna ponechány na pokoji dostatečně dlouho, tak by z nich nejspíš vznikly hvězdy a planety. Snímek nahoře byl pořízen ve velice specifických barvách síry (zde červená), vodíku (zelená) a kyslíku (modrá). Růžicová mlhovina má asi 50 světelných let, nachází se asi 4500 světelných let daleko a lze ji spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Jednorožce (Monoceros).

Štítky: Prach, Růžicová mlhovina, NGC 2244


3. vesmírný týden 2019

3. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 1. do 20. 1. 2019. Měsíc bude dorůstat k úplňku. Blíží se úplné zatmění v noci na pondělí 21. ledna. Večer je vidět Mars, ráno se k sobě blíží Venuše a Jupiter. Chang’e 4 a Yutu 2 fungují a zažijí první měsíční noc. Seismometr SEIS sondy InSight se připravuje na měření. Sonda New Horizons opět posílá data. Síť Iridium-NEXT je hotova. Před 50 lety byl objeven první optický protějšek pulsaru, a to ve známé Krabí mlhovině.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimní rudí skřítci nad jaderským mořem

Další informace »