Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachové skulptury v Růžicové mlhovině

Uznání a copyright: Ignacio de la Cueva Torregrosa

Co vytváří kosmické prachové skulptury v Růžicové mlhovině? Části Růžicové mlhoviny, též známé jako NGC 2244 a která je známá krásou svého celkového tvaru jsou krásné i při bližším pohledu. Nahoře jsou vidět globule tmavého prachu a plynu, které podléhají pomalé erozi od energetického světla a větrů nedalekých hmotných hvězd. Pokud by byly globule molekulárního mračna ponechány na pokoji dostatečně dlouho, tak by z nich nejspíš vznikly hvězdy a planety. Snímek nahoře byl pořízen ve velice specifických barvách síry (zde červená), vodíku (zelená) a kyslíku (modrá). Růžicová mlhovina má asi 50 světelných let, nachází se asi 4500 světelných let daleko a lze ji spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Jednorožce (Monoceros).

Štítky: Prach, Růžicová mlhovina, NGC 2244


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »