Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Měsíce za Velkou horou

Uznání a copyright: Tunc Tezel

Tento nádherný úplněk nad horou Uludag v provincii Bursa v Turecku vyšel 31. května. Tento kouzelný pohled teleobjektivem za soumraku se skládá ze snímků pořizovaných zhruba každé dvě minuty počínaje krátce po západu slunce, které sledují, jak se vycházející Měsíc pohybuje nahoru a doprava. Jak Měsíc vychází, tak se pochopitelně zjasňuje a mění barvu, stává se méně červený, jelikož se vrstva husté atmosféry směrem k němu trvale zmenšuje. Na dvou závěrečných expozicích je také vycházející planeta Jupiter. Podobně jako úplněk Měsíce, tak je i jasná, toulavá planeta poblíž opozice se Sluncem a byla zachycena v levé části snímku na dvou místech, těsně nad malým vrcholkem na úbočí. Aby to nebylo tak jednoduché, tak někteří lidé tento úplněk (Full Moon) považují za "modrý měsíc" (Blue Moon) .

Štítky: Měsíc, Úplněk, Jupiter, Moonrise, Blue moon, Opposition, Uludag mountain


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »