Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Měsíce za Velkou horou

Uznání a copyright: Tunc Tezel

Tento nádherný úplněk nad horou Uludag v provincii Bursa v Turecku vyšel 31. května. Tento kouzelný pohled teleobjektivem za soumraku se skládá ze snímků pořizovaných zhruba každé dvě minuty počínaje krátce po západu slunce, které sledují, jak se vycházející Měsíc pohybuje nahoru a doprava. Jak Měsíc vychází, tak se pochopitelně zjasňuje a mění barvu, stává se méně červený, jelikož se vrstva husté atmosféry směrem k němu trvale zmenšuje. Na dvou závěrečných expozicích je také vycházející planeta Jupiter. Podobně jako úplněk Měsíce, tak je i jasná, toulavá planeta poblíž opozice se Sluncem a byla zachycena v levé části snímku na dvou místech, těsně nad malým vrcholkem na úbočí. Aby to nebylo tak jednoduché, tak někteří lidé tento úplněk (Full Moon) považují za "modrý měsíc" (Blue Moon) .

Štítky: Měsíc, Úplněk, Jupiter, Moonrise, Blue moon, Opposition, Uludag mountain


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »