Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Měsíce za Velkou horou

Uznání a copyright: Tunc Tezel

Tento nádherný úplněk nad horou Uludag v provincii Bursa v Turecku vyšel 31. května. Tento kouzelný pohled teleobjektivem za soumraku se skládá ze snímků pořizovaných zhruba každé dvě minuty počínaje krátce po západu slunce, které sledují, jak se vycházející Měsíc pohybuje nahoru a doprava. Jak Měsíc vychází, tak se pochopitelně zjasňuje a mění barvu, stává se méně červený, jelikož se vrstva husté atmosféry směrem k němu trvale zmenšuje. Na dvou závěrečných expozicích je také vycházející planeta Jupiter. Podobně jako úplněk Měsíce, tak je i jasná, toulavá planeta poblíž opozice se Sluncem a byla zachycena v levé části snímku na dvou místech, těsně nad malým vrcholkem na úbočí. Aby to nebylo tak jednoduché, tak někteří lidé tento úplněk (Full Moon) považují za "modrý měsíc" (Blue Moon) .

Štítky: Měsíc, Úplněk, Jupiter, Moonrise, Blue moon, Opposition, Uludag mountain


12. vesmírný týden 2026

12. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 3. do 22. 3. 2026. Měsíc bude v novu. Večer je už dobře vidět Venuše. Jupiter a Uran jsou večer vysoko i za tmy. Ráno se začne objevovat velmi nízko Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale v období rovnodennosti jsou v severských státech vidět pěkné polární záře i díky rychlému slunečnímu větru z koronálních děr. Večer nám slábne kometa Wierzchos a zjasňuje špatně viditelná MAPS, ráno nabízí rychle zjasňující R3 PanSTARRS. Kromě večerního zvířetníkového světla nabízí tmavá březnová noc i možnost vidět téměř všechny objekty Messiérova katalogu, tedy doslova pozorovací maraton. 20. března nám Slunce překročí nebeský rovník a začne astronomické jaro. NASA oznámila přípravy na start mise Artemis II 1. dubna. Vývoz SLS již tento týden. Firefly Aerospace úspěšně otestovala vylepšený nosič Firefly Alpha. K ISS se přeci jen ještě v březnu má vydat nákladní Progress MS-33. Opravy na Bajkonuru jsou prý u konce. Před 100 lety začaly testy kapalinových raket.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2025 R3 (PANSTARRS)

Bohužel místo stacku pouze jedno JPG jen kalibrovane urovně v PS kometa nyní docela nízko nad výhodním obzorem mírně k severu kvůli atmosféře a mrakům mi vyšly asi jen dva 60s cvaky než se rozednilo

Další informace »