Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Markarianovy Oči

Uznání a copyright: Ken Crawford (Rancho Del Sol Observatory)

V srdci Kupy galaxií v Panně se nachází řetězec galaxií známý jako Markarianův řetěz. V Markarianově řetězu jsou nápadné tyto dvě vzájemně působící galaxie, NGC 4438 (vlevo) a NGC 4435, též známé jako Oči. Obě galaxie vzdálené asi 50 miliónů světelných let se jeví na tomto ostrém snímku od sebe vzdálené asi 100 000 světelných let, ale ve své kosmické minulosti se k sobě přiblížily až na odhadovaných 16 000 světelných let. Gravitationí slapy z tohoto těsného přiblížení vytrhly jejich hvězdy, plyn a prach. Hmotnější NGC 4438 si dokázala většinu materiálu vytrženého při srážce udržet, zatímco materiál z menší NGC 4435 se daleko snáze uvolnil. Na tomto pozoruhodném hloubkovém snímku této husté oblasti vesmíru jsou také mnohem vzdálenější galaxie pozadí.

Štítky: Galaxie, Kupa v Panně, Galaxy collision, Markarian's Chain, Ngc4435, Ngc4438


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »