Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Markarianovy Oči

Uznání a copyright: Ken Crawford (Rancho Del Sol Observatory)

V srdci Kupy galaxií v Panně se nachází řetězec galaxií známý jako Markarianův řetěz. V Markarianově řetězu jsou nápadné tyto dvě vzájemně působící galaxie, NGC 4438 (vlevo) a NGC 4435, též známé jako Oči. Obě galaxie vzdálené asi 50 miliónů světelných let se jeví na tomto ostrém snímku od sebe vzdálené asi 100 000 světelných let, ale ve své kosmické minulosti se k sobě přiblížily až na odhadovaných 16 000 světelných let. Gravitationí slapy z tohoto těsného přiblížení vytrhly jejich hvězdy, plyn a prach. Hmotnější NGC 4438 si dokázala většinu materiálu vytrženého při srážce udržet, zatímco materiál z menší NGC 4435 se daleko snáze uvolnil. Na tomto pozoruhodném hloubkovém snímku této husté oblasti vesmíru jsou také mnohem vzdálenější galaxie pozadí.

Štítky: Galaxie, Kupa v Panně, Galaxy collision, Markarian's Chain, Ngc4435, Ngc4438


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Observatorio del Teide

Ikonické observatoře pro pozorování hlubokého vesmíru pod centrem naší galaxie. Tenerife má opravdu nezapomenutelně překrásnou noční oblohu. Pohled jak na pouštní vesnici ze Star Wars George Lucase :)

Další informace »