Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa M3

Uznání a copyright: Karel Teuwen

Tato nesmírně velká koule půl miliónu hvězd starší než Slunce je více jak 30 000 světelných let daleko. Je jednou z asi 150 kulových hvězdokup, které jsou v halu naší Mléčné dráhy a je katalogizovaná jako M3 (a též NGC 5272). Ani na tomto působivém ostrém snímku není snadné rozlišit jednotlivé hvězdy v hustém jádře, ale na okraji kupy jsou patrné barvy jasných hvězd. Mnoho chladných červených obrů v M3 má žlutý odstín, zatímco zhavější obři a pulzující proměnné hvězdy jsou modré. Při bližším pohledu na tento hloubkový teleskopický snímek jsou vidět i galaxie pozadí. Tato obří kulová hvězdokupa má asi 200 světelných let a je poměrně jasná, takže je v severním souhvězdí Honících psů (Canes Venatici) nedaleko od hvězdy Arcturus pro triedr snadným cílem.

Štítky: Hvězdokupa, Kulová hvězdokupa, M3, Ngc5272


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »