Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa M3

Uznání a copyright: Karel Teuwen

Tato nesmírně velká koule půl miliónu hvězd starší než Slunce je více jak 30 000 světelných let daleko. Je jednou z asi 150 kulových hvězdokup, které jsou v halu naší Mléčné dráhy a je katalogizovaná jako M3 (a též NGC 5272). Ani na tomto působivém ostrém snímku není snadné rozlišit jednotlivé hvězdy v hustém jádře, ale na okraji kupy jsou patrné barvy jasných hvězd. Mnoho chladných červených obrů v M3 má žlutý odstín, zatímco zhavější obři a pulzující proměnné hvězdy jsou modré. Při bližším pohledu na tento hloubkový teleskopický snímek jsou vidět i galaxie pozadí. Tato obří kulová hvězdokupa má asi 200 světelných let a je poměrně jasná, takže je v severním souhvězdí Honících psů (Canes Venatici) nedaleko od hvězdy Arcturus pro triedr snadným cílem.

Štítky: Hvězdokupa, Kulová hvězdokupa, M3, Ngc5272


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »