Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa M3

Uznání a copyright: Karel Teuwen

Tato nesmírně velká koule půl miliónu hvězd starší než Slunce je více jak 30 000 světelných let daleko. Je jednou z asi 150 kulových hvězdokup, které jsou v halu naší Mléčné dráhy a je katalogizovaná jako M3 (a též NGC 5272). Ani na tomto působivém ostrém snímku není snadné rozlišit jednotlivé hvězdy v hustém jádře, ale na okraji kupy jsou patrné barvy jasných hvězd. Mnoho chladných červených obrů v M3 má žlutý odstín, zatímco zhavější obři a pulzující proměnné hvězdy jsou modré. Při bližším pohledu na tento hloubkový teleskopický snímek jsou vidět i galaxie pozadí. Tato obří kulová hvězdokupa má asi 200 světelných let a je poměrně jasná, takže je v severním souhvězdí Honících psů (Canes Venatici) nedaleko od hvězdy Arcturus pro triedr snadným cílem.

Štítky: Hvězdokupa, Kulová hvězdokupa, M3, Ngc5272


9. vesmírný týden 2026

9. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 2. do 1. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, přiblíží se Uranu, Plejádám i Jupiteru. Ještě za světla po západu Slunce začíná být vidět Venuše. Za soumraku je dobře vidět Merkur a nízko je po setmění už i Saturn a Neptun. Za tmy je večer vysoko Uran a Jupiter. Aktivita Slunce velmi nízká. Test plnění rakety SLS kapalným kyslíkem a vodíkem byl úspěšný, mise Artemis II má zatím zelenou. NASA tvrdě zkritizovala Boeing za problémy mise Starlineru k ISS. Před 60 lety zasáhlo nefunkční pouzdro Veněry 3 planetu Venuši.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »