Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa M3

Uznání a copyright: Karel Teuwen

Tato nesmírně velká koule půl miliónu hvězd starší než Slunce je více jak 30 000 světelných let daleko. Je jednou z asi 150 kulových hvězdokup, které jsou v halu naší Mléčné dráhy a je katalogizovaná jako M3 (a též NGC 5272). Ani na tomto působivém ostrém snímku není snadné rozlišit jednotlivé hvězdy v hustém jádře, ale na okraji kupy jsou patrné barvy jasných hvězd. Mnoho chladných červených obrů v M3 má žlutý odstín, zatímco zhavější obři a pulzující proměnné hvězdy jsou modré. Při bližším pohledu na tento hloubkový teleskopický snímek jsou vidět i galaxie pozadí. Tato obří kulová hvězdokupa má asi 200 světelných let a je poměrně jasná, takže je v severním souhvězdí Honících psů (Canes Venatici) nedaleko od hvězdy Arcturus pro triedr snadným cílem.

Štítky: Hvězdokupa, Kulová hvězdokupa, M3, Ngc5272


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »